توجیه آمریکا از پروازهای شناسایی پنتاگون

آسیا اقیانوسیه

آمریکا مخفی کاری های نظامی چین را توجیه پروازهای شناسایی کشورش عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، با وجود آنکه پکن خواستار توقف با کاهش پروازهای شناسایی آمریکا با هدف بهبود روابط واشنگتن و پکن شده است، دانیل راسل معاون وزیر امور خارجه آمریکا و دیپلمات ارشد این کشور در امور شرق آسیا در توجیه پروازهای شناسایی کشورش اعلام کرد که مخفی کاری های نظامی چین دلیل پرواز این هواپیماها است.

وی پروازهای شناسایی خارج از حریم منطقه‌ ای چین را حق آمریکا دانست و چین را به عدم شفاف‌ سازی در اقدامات نظامی اش متهم کرد که نگرانی همسایگان این کشور و ایالات متحده را برانگیخته است.

تنش های ارضی در شرق آسیا میان چین، ژاپن، کره جنوبی و ژاپن از زمان مطرح شدن درخواست فرماندار توکیو برای خریداری جزایر مورد مناقشه از مالکان خصوصی به اوج خود رسیده است. جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای چین شرقی در اختیار ژاپن است. این جزایر را ژاپنی ها سنکائو و چینی ها دیائویو می نامند.

در هفته‌ های اخیر همچنین شاهد بروز تنش‌ هایی بین چین و ویتنام بوده ایم. ماجرا از زمانی آغاز شد که چین تصمیم گرفت یک سکوی نفتی را در منطقه مورد مناقشه در دریای چین جنوبی مستقر کند و کشتی‌ های ویتنامی درصدد ممانعت از این اقدام برآمدند.