اتهام بان کی مون به ایران درباره وضعیت حقوق بشر

بان کی مون

گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شد.

 خبرگزاری رویترز در خبری که به نقل از بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل منتشر کرده است، از گزارشی خبر داده است که او به مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه  کرده است.

 مبنای اظهارات دبیرکل سازمان ملل در خصوص حقوق بشر ایران، وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور ایران در مورد آزادی بیان و امنیت اصحاب رسانه است.

در بخشی از این گزارش آمده  است: «رئیس جمهور (ایران)، روحانی متعهد شده محدودیت‌های موجود در زمینه آزادی بیان را رفع و امنیت رسانه‌ها را تضمین کند. متأسفانه این وعده‌ها به پیشرفت‌های چشمگیر منجر نشده و محدودیت‌ها علیه آزادی‌های بیان، همچنان بسیاری از حوزه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده‌اند.»

 بخش زیادی از این گزارش براساس اسنادی است که احمد شهید نماینده دبیرکل در امور ایران آنها را تدوین کرده است و اغلب از اظهارات مخالفان نظام جمع آوری شده است.

بان کی مون در گزارش خود با اشاره به شرایط خبرنگاران و دیگر اصحاب رسانه گفته است که هنوز این وعده عملی نشده است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل هم‌چنین آمده است که تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی و نژادی در ایران هم در قانون و هم در عمل به چشم می‌خورد.

 این اظهارات در حالی است که نمایندگان اقلیت های دینی در کشور نسبت به آزادی های مذهبی خود در ایران ابراز رضایت کرده اند.

وعده‌های رئیس جمهور در مورد شبکه اینترنت نیز از جمله مواردی است که چگونگی اجرای آن در گزارش بان کی مون مورد نقد قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه در مورد شمار اعدام‌ مجرمان محاکم قضایی در طول یک سال گذشته در ایران ابراز نگرانی کرده است.

/27212

کد N499593