"مالزی پیشنهاد کرده تا میزبان هواپیماهای شناسایی واشنگتن باشد"

یکی از افسران ارشد نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: مالزی پیشنهاد کرده تا به آمریکا اجازه دهد برای گروهی از هواپیماهای جدید شناسایی دریایی از پایگاه‌های این کشور استفاده کند اما مقامات اذعان کردند که هنوز چنین پروازهایی تایید نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پروازهای شناسایی آمریکا از کشوری همچون مالزی باعث تشدید اختلافات با چین می‌شود. مالزی و چین در خصوص حق مالکیت منطقه بر دریای چین جنوبی با یکدیگر رقابت دارند و پکن پس از رویداد ماه گذشته میلادی در حریم هوایی بین‌المللی، واشنگتن را تحت فشار گذاشته تا این پروازها در نزدیکی ساحلش را متوقف کند.

آدمیرال جاناتان گرینرت، رئیس عملیات‌ دریایی آمریکا گفت: مالزی اخیرا به ما پیشنهاد کرده تا هواپیماهای شناسایی دریایی "P-8" را از شرق این کشور به پرواز درآوریم.

هواپیمای P-8 هواپیمای جدید شناسایی و ضد زیردریایی نیروی دریایی آمریکا است.

سخنگوی آدمیرال گرینرت ضمن تایید این اظهارات گفت: آدمیرال گرینرت نگفته است که پروازهای P-8 از مالزی تایید شده یا توافقنامه‌ای در این زمینه امضا شده است.

وی افزود: رئیس عملیات‌ دریایی آمریکا درباره تایید این پروازها صحبت نکرد. او درباره فرصت‌های به وجود آمده آتی همچون واکنش به مسائل به وجود آمده در منطقه صحبت کرد.

دولت مالزی به نیروی دریایی آمریکا اجازه داد تا در جریان عملیات جست‌وجو برای پیدا کردن هواپیمای 370 مالزی که در مارس سال جاری میلادی در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد، هواپیمای شناسایی P-3 و P-8 را از این کشور به پرواز درآورد.

نیروی دریایی آمریکا توافقنامه رسمی برای پرواز هواپیمای نظامی از مالزی ندارد اما با تایید دولت کوالالامپور بر مبنای مورد به مورد سال‌هاست که این اقدام را انجام داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن هیچ برنامه‌ای برای حضور دائمی در مالزی ندارد. هرگونه مشارکت نظامی آمریکا در مالزی با اجازه و همکاری کامل دولت مالزی صورت می‌گیرد.

آدمیرال گرینرت در این اظهارات افزود، مالزی،‌ اندونزی و سنگاپور برای سیاست طولانی مدت آمریکا در زمینه تعادل مجدد نظامی و سیاسی در منطقه آسیا پاسیفیک بسیار مهم و کلیدی هستند.

این سیاست آمریکا، نگرانی‌های چین را مبنی بر اینکه واشنگتن در تلاش است تا رشد اقتصادی و نظامی خود را افزایش دهد، برانگیخته است.

انتهای پیام

کد N499589