آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

رسانه‌های فاسد آسیب‌های زیادی را متوجه زنان و مردان کرده است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,زنان,شهرداري تهران

آیت‌الله مکارم‌شیرازی آزادی غربی را به معنای بی بندوباری دانست و گفت: آزادی که در غرب وجود دارد هیچ خط قرمزی ندارد، اما آزادی در اسلام دارای خطوط قرمزی است، هم برای مردان و هم برای زنان.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از مدیران بانوی شهرداری تهران، با بیان این‌که «دین مبین اسلام برای احیای حقوق زن برنامه‌های بسیاری دارد» تصریح کرد: تنها اگر این جمله را در نظر بگیریم گویای همه چیز است «ولهن مثل الذی علیهن بالمعروف» زنان به همان مقدار که وظیفه دارند به همان مقدار حق دارند و باید حقوق آنها به طور کامل در جامعه پرداخته شد.

وی با بیان این‌که «اسلام خدمت زیادی به زنان کرده است» تصریح کرد: آنچه در جاهلیت عرب در مورد زنان انجام می‌شد الان در جاهلیت جدید هم داعشی‌ها همان کارهای زمان جاهلیت عرب را انجام می‌دهند.

مکارم‌شیرازی تأکید کرد: اعمال و رفتار زشت و ناپسندی که امروز اینها انجام می‌دهند اگر انسان توجه کند و به یاد آن روزها بیفتد می‌فهمد که اسلام چقدر زحمت کشیده و به جامعه زنان خدمت کرده است.

وی با یادآوری این نکته که «رسانه‌های فاسد و مفسد آسیب‌های زیادی را متوجه زنان و مردان و جامعه امروزی کرده است» تصریح کرد: امروزه در کمترین زمان ممکن مفاسد اخلاقی و فرهنگی از غرب به درون کشورهای اسلامی وارد می‌شود و همین مساله آسیب‌هایی را ایجاد کرده است.

این مرجع تقلید افزود: البته امروزه دنیا با هم مرتبط شده و این دهکده جهانی همان گونه که منافع زیادی دارد می‌تواند مفاسد زیادی هم داشته باشد؛ ما باید منافع را بگیریم و جلوی مفاسد را هم سد کنیم.

وی تأکید کرد: ما بارها گفته‌ایم که از هر رسانه و ابزار جدیدی استقبال می‌کنیم اما باید جلوی آسیب‌های آن را بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل وظیفه ما در این عصر و زمان خیلی سنگین است؛ یعنی دایره امر به معروف و نهی از منکر در عصر ما وسیع‌تر از زمان‌های گذشته شده است و اگر اراده، تصمیم و همت وجود داشته باشد و توکل ما هم به خدا باشد می‌توان کارهای زیادی انجام داد.

مکارم‌شیرازی در ادامه سخنان خود با تقدیر از فعالیت‌های ارزنده شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران به یک نکته توجه کرده که کارهای شهرداری فقط عمران و آبادی فیزیکی شهر و ساختن پل‌ها و اتوبان نیست.

وی اضافه کرد: ما خوشحالیم که شهرداری تهران عمران و آبادی اخلاق را هم جزو برنامه خودش قرار داده و این مهم است. هر تشکیلاتی در کشور همان گونه که به عمران و آبادی فیزیکی مادی و صوری می‌پردازند باید به عمران و آبادی روحی و معنوی و اخلاقی و فرهنگی هم بپردازند.

این مرجع تقلید تأکید کرد: اگر این باور در همه نهادهای ما باشد مشکلات خیلی زود حل می‌شود، اما اگر باور ما این باشد که فقط جنبه‌های اقتصادی و گرانی را حل کنیم و مسئولیت دیگری نداریم، آسیب‌ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

مکارم شیرازی با انتقاد از افراد غرب‌زده که در تمامی برنامه‌ها به خوشایند غربی‌ها نگاه و فکر می‌کنند، تصریح کرد: بعضی افراد غرب‌زده هستند که مدام می‌گویند کاری نکنیم که فردا شبکه‌های بیگانه به ما ایراد بگیرند!

وی ادامه داد: این افراد فکر می‌کنند که هر چه از غرب می‌آید صحیح است! ما کشوری با سابقه درخشان و استعداد و هوش سرشار و استقلال فرهنگی و دین مترقی و معارف قوی هستیم و دلیل ندارد چشم و گوش بسته دنباله رو دیگران باشیم.

این مرجع تقلید تاکید کرد: سروصدایی که در جراید بعد از جریان مسائل مربوط به بانوان در شهرداری تهران ایجاد شد، محصول همان غرب‌زدگی است و باید خود را از چنین تفکری دور کنیم.

وی با اشاره به دو رکن جمهوریت و اسلامیت نظام، گفت: وقتی می ‌وییم جمهوری اسلامی هم جمهوری را باید قبول کنیم و هم اسلامی؛ نه اینکه بگوییم جمهوری را قبول داریم اما اسلامی را قبول نداریم!

مکارم شیرازی ادامه داد: شایسته است کارهای خوب و مؤثری که در شهرداری تهران انجام شده در دیگر شهرها و مناطق کشور نیز عملیاتی شود.

این مرجع تقلید با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی کافی و مناسب از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده، گفت: اطلاع رسانی کافی و کامل از اقدامات و برنامه‌ها سبب تقویت و پیشرفت کارتان می‌شود.

مکارم‌شیرازی در پایان با بیان توصیه‌هایی به مدیران زن شهرداری تهران برای موفقیت همه کسانی که در راه خیر گام بر می‌دارند، دعا کرد و گفت: سعی کنید بهانه‌ای دست مخالفین و دشمنان داده نشود.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار مسئول زنان شهرداری تهران شرح مبسوطی درباره پارک‌های مخصوص زنان، ورزشگاه‌های آنها، اقداماتی که برای آزادی زنان زندانی شده و یا کسانی که گرفتار اعتیاد بوده‌اند، اقداماتی برای پیشگیری از طلاق و متلاشی شدن خانواده‌ها، اقداماتی برای کارآیی زنان خانه دار، اقداماتی درباره ایتام و خانواده‌های شهیدان و آزادگان و جانبازان داد.

انتهای پیام

کد N499538