وزیر خارجه عراق: زمان افتتاح سفارت عربستان در بغداد نزدیک‌ است

عربستان,عراق

وزیر خارجه عراق تاکید کرد که همتای عربستانی‌اش به وی اعلام کرده است که زمان گشایش سفارتخانه‌ ریاض در بغداد نزدیک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق پس از شرکت در کنفرانس جده که با هدف بررسی راه‌های مبارزه با ترویسم برگزار شد، اعلام کرد: این نشست بسیار اهمیت داشت. ما این فرصت را پیدا کردیم تا واقعیت آنچه که در عراق رخ می‌دهد منعکس سازیم و دروغ بودن ادعاهایی مبنی بر حمایت اهل تسنن از داعش مشخص شد.

وی در گفت‌وگویی مطبوعاتی پس از بازگشت به بغداد از جده گفت: شرکت کنندگان در این نشست از موضع عراق استقبال و به عزم خود برای گشودن سفارتخانه‌هایشان تاکید کردند که عربستان یکی از این کشورها بود. سعود فیصل، وزیر خارجه عربستان در دیداری که با من داشت، از نزدیک بودن زمان افتتاح سفارتخانه عربستان در عراق خبر داد و سپس این مساله را در مقابل تمامی وزرا تکرار کرد که آن‌ها سفارت‌خانه خود در بغداد را خواهند گشود و هیچ تردیدی نسبت به این مساله ندارند. موضع سایر کشورهای عرب که سفارتخانه در عراق ندارند، نیز این گونه بود.

ابراهیم جعفری گفت: ما نیز به آن‌ها اعلام کردیم که بر گشودن صفحه جدیدی در روابطی براساس منافع مشترک مصمم هستیم.

وی افزود: در این نشست این موضع یکپارچه اتخاذ شد که داعش تنها خطری علیه عراق نیست، بلکه خطری علیه تمام منطقه است.

در دوره ریاست نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق، رهبران ائتلاف دولت قانون گفته بودند که عربستان از تروریسم در عراق حمایت می‌کند اما ریاض قاطعانه این مساله را تکذیب می‌کرد. به دلیل این اتهامات، گشایش سفارتخانه عربستان در عراق به تاخیر افتاد.

انتهای پیام

کد N499349