معاون رییس جمهور هند: سیاست ما برای روابط با ایران استراتژیک است

خارجی,هند,ایران

دهلی نو - ایرنا - ˈ حامد انصاریˈ معاون رییس جمهور هند از ایران به عنوان یک کشور مهم یاد کرد و گفت: با توجه به ویژگی های ایران سیاست گذاری هند برای همکاری با تهران به یک تفکر استراتژیک تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، این مقام ارشد هندی روز شنبه در شهر کلکته مرکز ایالت بنگال غربی اعلام کرد: موقعیت جغرافیایی ایران و منابع هیدروکربنی این کشور می تواند نیاز روز افزون هندوستان به انرژی را نیز تکمیل کند.

حامد انصاری که در مراسم افتتاح سمینار مولانا عبدالکلام که توسط جامعه ایرانیان این منطقه برگزار شده، سخن می گفت، افزود: احداث یک خط لوله گاز زیر سطح آب از جنوب ایران به سواحل غربی هند یکی از چهار زمینه همکاری دو کشور است که می تواند به صورت دوجانبه برای ایران و هند منفعت آمیز باشد.

وی با اشاره به اینکه این طرح هم اکنون درحال برنامه ریزی و شکل گیری است،گفت: سه بعد دیگر همکاری های دو جانبه بین هند و ایران مربوط به برقراری روند صلح، ثبات و حکومت واحد در افغانستان، ساخت جاده و خط راه آهن از بندر چابهار به افغانستان و عملی شدن کریدور شمال - جنوب از طریق ایران به مناطق آسیای مرکزی و اروپا است.

وی تاکید کرد: عملی شدن هریک از این زمینه های همکاری بین هند و ایران می تواند اهداف توسعه ای کشورهای منطقه و فرا منطقه را تامین و سو ظن های ناشی از برداشت یک طرفه امنیت را نیز کاهش دهد.

معاون رییس جمهور هند به تاریخ همکاری های کشورش با ایران اشاره کردو اظهارداشت: همکاری های دو جانبه هند و ایران حتی با وجود تشکیل پاکستان و نبود مرزهای مشترک ادامه یافته و بسیار قدیمی است.

وی بااشاره به اینکه روابط دوجانبه شاهد فراز و نشیب هایی نیز بوده، افزود: در رابطه با ایران همواره ویژگی های خاص این کشور مانند موقعیت آن ، منابع وسیع هیدروکربن و قرار گرفتن در غرب پاکستان و افغانستان مورد توجه هند بوده است.

وی تاکید کرد: با توجه به ویژگی های ایران، سیاست گذاری هند را در مقابل این کشور به صورت یک تفکر استراتژیک تبدیل شده است.' بیش از شش دهه همکاری ایران و هند نشان دهنده همگرایی و اراده دو کشور به ادامه روابط است.'

حامد انصاری با اشاره به وجود منافع و اهداف مشترک بین هند و ایران گفت :هر دو کشور به دنبال رشد اقتصادی و برقراری صلح و ثبات در کشورهای همسایه خود هستند و قربانی تروریسم نیز بوده اند.

آساق * 1 * 1519 * 268 *
کد N499195