کری: ترکیه در کنار ناتو علیه تروریسم ایستاده است

تركيه

جان کری در جریان سفر خود به ترکیه مدعی شد که اطمینان دارد تشکیل "ائتلاف" علیه "دولت اسلامی" موفقیت آمیز خواهد بود، این در حالی است که احمد داوود اوغلو، تاکید کرد که اقدامات آمریکا در عراق علیه داعش برای تحقق ثبات سیاسی کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جان کری، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا پس از دیدار با مسئولان ترکیه‌ای در آنکارا اعلام کرد: من مطمئن هستم که ائتلاف با کشورهای عربی، اروپایی، آمریکا و طرف‌های دیگر تشکیل خواهد شد.

وی با ادعای اینکه مطمئن است که تشکیل "ائتلاف" علیه داعش موفقیت آمیز خواهد بود، گفت: زود است که مشخص کنیم هر کشوری در این ائتلاف باید چه کند. نقش هر طرفی در زمان مناسب مشخص خواهد شد و نقش ترکیه در قبال حمله علیه داعش در آینده مشخص خواهد شد.

وی در اظهاراتی غیرواقع بینانه مدعی شد: جایز نیست که ایران در مذاکرات کنونی در خصوص تشکیل ائتلاف برای مبارزه با داعش مشارکت کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا تاکید کرد که فرانسه به صورت شفاف آمادگی خود را برای استفاده از زور در عراق اعلام کرده است.

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: دو دستگی‌های طائفه‌ای در عراق راه را در مقابل روی کار آمدن گروه‌های تندرو باز کرده است.

در همین حال، یک مقام ترکیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه آمریکا و ترکیه بر سر این امر به توافق رسیدند که بسنده کردن به حمله به این گروه‌ها از جمله داعش باعث از بین بردن آن‌ها نمی‌شود، به همین دلیل این مسئولان خواهان از بین بردن دلایل بوجود آمدن این گروه‌ها شدند.

این مقام ترکیه‌ای عنوان داشت که مولود چاووش اوغلو و جان کری به بررسی نشست شهر جده در روز پنجشنبه پرداختند.

جان کری پس از آن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و سپس با احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

در همین حال احمد داوود اوغلو به نوبه خود اعلام کرد: اقدام آمریکا در عراق برای مقابله با "دولت اسلامی" ضروری است، اما این اقدام برای برقراری ثبات سیاسی کفایت نمی‌کند.

کری همچین امروز (شنبه) به مصر می‌رود و مذاکراتی با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب خواهد داشت.

در همین حال جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با بیان اینکه صرفا حملات نظامی باعث بیرون راندن داعش نمی‌شود، افزود: همگان خواهان هماهنگی و مشارکت در تضعیف و تخریب نظامی و ایدئولوژیکی داعش هستند.

انتهای پیام

کد N499072