وزیر خارجه لبنان: برای آمریکایی ها شرط گذاشتیم

وزیر خارجه لبنان,ائتلاف ضد تروریسم,آمریکا

بیروت – ایرنا – « جبران باسیل» وزیرامور خارجه لبنان گفت که برای مشارکت لبنان در ائتلاف ضد تروریسم و جنگ علیه گروه های تروریستی تکفیری« داعش»،« جبهه النصره» و « القاعده» شروطی گذاشته ایم و آنها را به آمریکایی ها اعلام کرده ایم.

به گزارش ایرنا، بعداز اعلام مشارکت لبنان در ائتلاف آمریکا، ترکیه و 10 کشور عربی منطقه برای به اصطلاح مبارزه با « داعش»، در محافل سیاسی، مردمی و رسانه ای لبنان، تردیدهایی درباره تشکیل این « ائتلاف ناقص»، اهداف و نقش و جایگاه لبنان در آن مطرح شد.

جبران باسیل در گفت وگو با روزنامه «السفیر» که امروز (شنبه) منتشر شد، تا حدودی تلاش کرده است به این سئوالات پاسخ دهد و تردیدها را رفع کند.

وی گفت: به آمریکایی ها و دیگر شرکت کنندگان در اجلاس جده تاکید کردیم، لبنان در صورتی در جنگ علیه داعش مشارکت می کند که به حاکمیت کشورها احترام گذاشته شود و قوانین بین المللی نقض نشود.

وزیر خارجه لبنان با تاکید به اینکه « جنگ علیه داعش باید زیر نظر سازمان ملل متحد باشد»، افزود: این جنگ باید برعهده دولت های قانونی و ارتش های منظم کشورها باشد.

جبران باسیل تصریح کرد:به آمریکایی ها و دیگر کشورهای شرکت کننده در اجلاس جده تاکید کردیم که هیچ کشوری نباید از دایره ائتلاف مبارزه با تروریسم از جمله داعش خارج بماند زیرا در مقابله همه جانبه اخلال ایجاد می شود.

وی در پاسخ به سئوالی خاطرنشان کرد: موضع لبنان و مشارکتش در ائتلاف ضد داعش به معنای ورود به یک محور بین المللی علیه محور بین المللی دیگری نیست.

وزیر خارجه لبنان در پاسخ به این پرسش که مشارکت لبنان در ائتلاف ضد داعش چه دستاوردهایی برای لبنان خواهد داشت؟، گفت:لبنان نمی توانست در این ائتلاف شرکت نکند وغایب باشد، این مشارکت از لبنان در مقابل داعش حمایت می کند.

جبران باسیل افزود: علاوه بر حمایت سیاسی ، روند کمک به ارتش لبنان تقویت و استفاده از اطلاعات برای شناسایی و تعقیب تروریست ها ممکن می شود.

وی اضافه کرد: مشارکت لبنان در این ائتلاف ، امکان خشکاندن منابع مالی گروه های تروریستی تکفیری را که از طریق لبنان انجام می شود، فراهم می کند.

وزیر خارجه لبنان، امکان خشکاندن منابع فکری ، اندیشه ای و پوشش مذهبی از « داعشی ها» در منطقه و لبنان با مشارکت در ائتلاف ضد داعش میسر می شود.

جبران باسیل گفت: خودداری از مشارکت در ائتلاف ضد داعش، لبنان را در معرض نفوذ بیشتر داعش قرار می داد.

وی در اجلاس به اصطلاح ضد داعش که روز پنجشنبه گذشته در جده برگزار شد با اعلام اینکه« لبنان، شریک جامعه جهانی در جنگ علیه تروریسم است»، گفت که اولویت باید ریشه کنی داعش و نه کنترل و کم کردن حجم آن باشد.

اردن ، لبنان ، کویت ، مصر ، عربستان ، عمان، قطر، بحرین ، عراق و امارات به همراه ترکیه و آمریکا در اجلاس جده شرکت کردند و تنها ترکیه بیانیه پایانی این اجلاس را امضا نکرد.

در خصوص همکاری برخی از این کشورها با ائتلاف آمریکایی - سعودی همچون عراق، ترکیه ، اردن و مصر تردیدهای زیادی وجود دارد.

« جان کری» وزیر خارجه آمریکا با سفر به پایتخت این کشورها در صدد جلب نظر آنها است.

«حیدر العبادی» نخست وزیرعراق در واکنش به اجلاس جده اعلام کرد که برخی کشورهای شرکت کننده در این اجلاس خود حامی مالی و تسلیحاتی گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش هستند.

السفیر هم در شماره اخیر خود خاطرنشان کرده بود که برنامه « باراک اوباما » رییس جمهوری آمریکا برای مقابله با داعش بازگشت به افکار« بندربن سلطان» شاهزاده سعودی است.

حمایت مالی و تسلیحاتی و تبدیل عربستان به اردوگاه آموزشی گروه های تروریستی تکفیری با نام به اصطلاح « ارتش آزاد سوریه» که برای جنگ با ارتش و نظام سوریه اجیر شده اند، ایده ای بود که سالها شاهزاده بندر بدنبال اجرای آن بود.

بندر 2 سال قبل بود که پیشنهاد تشکیل به اصطلاح « ارتش آزاد سوریه» و تخصیص 5 میلیارد دلار برای مسلح کردن آن در سه سال و برگزاری اردوهایی را برای آموزش 15 هزار عنصر مسلح توسط نظامیان پاکستانی ، اردنی و آمریکایی در منطقه طائف عربستان ارائه کرد.

السفیر به مسابقه قطر و عربستان برای کمک مالی و تسلیحاتی به داعش و جبهه النصره اشاره کرد و نوشت که آیا این دو کشور حاضر به توقف این کمک ها می شوند.

روزنامه انگلیسی« فایننشال تایمز» اخیرا نوشت که قطر بهترین روابط را با جبهه النصره دارد و تنها در 2 سال از بحران سوریه 3 میلیارد دلار پول به آن داده است.

آیا عربستان می تواند تعهد بدهد، دست از حمایت مالی و تسلیحاتی از گروهک « زهران علوش» موسوم به « جبهه الاسلامیه» که قرار است به بهانه داعش از آن برای جنگ علیه ارتش و نظام سوریه استفاده شود، بردارد.

السفیر خاطرنشان کرد: چگونه می توان باور کرد، کشورهایی که در تاسیس امثال داعش و حمایت مالی ، تسلیحاتی ، سیاسی، فتوایی ، رسانه ای و لجستیکی آنها دست داشته اند، در یک ائتلاف ضد این گروه ها شرکت کنند.

الاخبار دیگر روزنامه لبنانی هم گروه تروریستی تکفیری « داعش» را به منزله « اسب تروا» خواند که اکنون به وسیله ای برای نفوذ کشورهای مخالف محور مقاومت ضد صهیونیستی به سرکردگی آمریکا به سوریه برای حمله به ارتش این کشور تبدیل شده است.

خاورم ** 1324
کد N498778