خالد مشعل: فلسطینیان برای آشتی ملی نیازی به میانجی ندارند

غزه 93,خالد مشعل,آشتی

تهران - ایرنا - رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تاکید کرد که فلسطینیان برای تحقق آشتی ملی نیازی به واسطه و میانجی ندارند، زیرا آن ها با یکدیگر قطع ارتباط نکرده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های خبری، 'خالد مشعل' که درصدر هیاتی به تونس سفر کرده است، روز جمعه در یک کنفرانس خبری پس از دیدار با منصف مرزوقی رئیس جمهوری تونس در واکنش به درخواست اخیر محمود عباس از راشد غنوشی رهبر حزب نهضت تونس برای میانجی گری به منظور حل اختلافات میان جنبش های فتح و حماس گفت که فلسطینیان با یکدیگر قطع ارتباط نکرده اند تا برای آشتی ملی خود نیازمند واسطه باشند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد که حماس از هرگونه تلاش برای وحدت و آشتی ملت فلسطین استقبال می کند اما فلسطینیان نیازی به واسطه ندارند، زیرا قطار آشتی ملی به حرکت در آمده و ارتباط گروه های فلسطینی با یکدیگر قطع نشده است.

وی درباره مذاکرات مستقیم با رژیم صهیونیستی نیز گفت: موضع جنبش حماس کاملا واضح است و مذاکرات مستقیم با این رژیم به هیچ وجه در دستور کار ما قرار ندارد و اگر هم ضرورتی برای مذاکره وجود داشته باشد این مذاکرات به طور غیر مستقیم انجام می شود و این سیاست و موضع ثابت جنبش حماس است.

رئیس دفتر سیاسی حماس در باره هدف سفر خود به تونس نیز اظهار کرد: هدف از این سفر بحث و بررسی اقدامات پس از توقف جنگ غزه و بررسی راه های امدادرسانی فوری به ساکنان غزه، اسکان آن ها و عمران و بازسازی ویرانی های غزه است، زیرا دشمن صهیونیستی جنایت های هولناکی را علیه مردم غزه مرتکب شده و ویرانی های گسترده ای را در این منطقه به بار آورده است.

خالد مشعل تاکید کرد که جامعه بین الملل موظف است زیرساخت های غزه اعم از بیمارستان ها و نیروگاه های تولید برق را به منظور پایان دادن به رنج ها و مشکلات فلسطینیان بازسازی کند.

وی اشاره کرد که اجلاس بین المللی بازسازی غزه روز 12 ماه اکتبر(20 مهر) در قاهره برگزار می شود و حماس از هرگونه تلاش و اقدامی به منظور عمران و بازسازی غزه استقبال می کند اما هر اقدامی در این راستا باید در اسرع وقت انجام شود.

خالد مشعل همچنین با رد اظهارات محمود عباس رییس تشکیلات خوگردان فلسطین، وجود حکومت سایه تحت مدیریت جنبش حماس در باریکه غزه را تکذیب کرد.

وی خاطرنشان کرد که در آنجا حکومت وفاق ملی مطرح است و حکومت سایه به هیچ وجه واقعیت ندارد.

مشعل افزود: در غیبت دولت در باریکه غزه، وزارتخانه ها از طریق نمایندگان و مدیران خود به طور عادی فعالیت دارند و این به معنای دولت سایه نیست.

وی خاطرنشان کرد که ما از دولت وفاق ملی برای کار در غزه و انجام وظایف و مسئولیت هایش بر اساس موضوعاتی که در طرح آشتی ملی روی آنها توافق شده است، استقبال می کنیم.

**مترجمام**1480** 3404
کد N498733