اولاند:

تحویل سلاح به کردها برای توازن قوا در شمال عراق تعیین کننده است

عراق93,داعش,اولاند

تهران -ایرنا - ˈفرانسوا اولاندˈ رییس جمهوری فرانسه گفت: تحویل محموله های سلاح توسط فرانسه به نیروهای پیشمرگ کرد برای مقابله با گروه ˈداعشˈ در شمال عراق، موازنه قوا را تغییر خواهد داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی روز جمعه در اربیل در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه تصمیم به ارسال امکانات ضروری برای نیروهای کرد عراقی گرفته است، این اقدام را برای موازنه قوا در شمال عراق تعیین کننده خواند.

فرانسه از ماه گذشته میلادی تاکنون مقادیری سلاح و مهمات به نیروهای کرد عراقی که با گروه های تندرو (داعش) در شمال عراق می جنگند، تحویل داده است.

این کشور همچنین اعلام کرده که در صورت لزوم آماده است در چارچوب راهبرد اعلام شده از سوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای نابودی این گروه جنگندهای خود را در عراق به کار گیرد.

رییس جمهوری فرانسه همچنین گفت: یک پل انسانی نیز برای آوارگان عراقی که قصد خروج از کشورشان را دارند، ایجاد خواهیم کرد.

وی افزود: به همکاری خود با اروپا برای کمک به آوارگان نیز ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری فرانسه روز جمعه به منظور دیدار و گفت وگو با مقام های عراقی و اعلام حمایت پاریس از دولت جدید عراق وارد بغداد شد و با فواد معصوم رییس جمهوری و حیدر العبادی نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

هواپیمای اولاند حامل 15 تن کمکهای بشردوستانه برای تحویل به مقامهای اقلیم کردستان عراق در اربیل بود.

در این سفر 'لوران فابیوس' وزیر امور خارجه و 'جان اف لودریان' وزیر دفاع ؛ رییس جمهوری فرانسه را همراهی می کنند.

فابیوس چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که کشورش در صورت لزوم، در عملیات هوایی در عراق علیه داعش شرکت خواهد کرد.

فرانسه همچنین احتمال می دهد در عملیات نظامی علیه داعش در سوریه نیز مشارکت کند.

این در حالی است که آمریکا اخیرا مدعی رهبری یک ائتلاف جهانی برای مقابله با گروه تروریستی داعش شده است.

بنا به اعلام رسانه های خبری، کشورهایی که زمانی پشتیبان گروه هایی همانند داعش بودند در حال حاضر به هدفی برای این گروه ها تبدیل شده اند. آنها اکنون به این توافق رسیده اند که هر چه زودتر باید جلوی گسترش این افراط گرایی ها و خشونت ها را گرفت و منطقه را از آتش آنها پاک کرد؛ با این حال کارشناسان معتقدند که این رویکرد آمریکا و هم پیمانان او، راهی برای دخالت نظامی مجدد در عراق است.

گروه تکفیری داعش که از حمایت جبهه عربی و غربی برخوردار است و در عراق و سوریه مرتکب جنایات وحشیانه ای شده، فعالیت های خود را ابتدا از سوریه آغاز کرد و پس از آن با راه اندازی مجموعه ای از حملات در عراق که با پشتیبانی بقایای رژیم 'بعث' همراه بود، برخی از شهرهای این کشور را همچون 'رمادی'، 'فلوجه' و 'موصل' اشغال کرد.

ارتش های عراق و سوریه با بازیابی اعتماد و تقویت توان اطلاعاتی و نظامی خود موفق شده اند که علاوه بر جلوگیری از پیشروی تروریست ها، بسیاری از مناطق اشغال شده توسط آنها را پس بگیرند.

**مترجمام**1480** 3404
کد N498693