سخنگوی ارتش پاکستان: ارتش در بحران سیاسی مداخله نمی کند

تحولات پاکستان,بحران سیاسی

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی ارتش پاکستان با تاکید برضرورت حمایت از دمکراسی و رد گمانه زنی ها مبنی بر دخالت ارتش در امور سیاسی این کشور، گفت: ارتش هیچ دخالتی در بحران سیاسی پاکستان ندارد.

به گزارش ایرنا؛ «عاصم باجوا» عصر جمعه در نشستی خبری در اسلام آباد گفت: ارتش پاکستان به حاکمیت قانون اساسی این کشور احترام می گذارد و اهمیت ویژه ای نسبت به حفظ و رعایت اصول دمکراسی در پاکستان قائل است.

وی اظهار داشت: در جریان بحران سیاسی جاری در پاکستان و دعواهای سیاسی میان دولت و احزاب مخالف، ارتش از هیچ یک از این طرف ها جانبداری نمی کند و صرفا بر دمکراسی تاکید دارد.

عاصم باجوا همچنین درباره نقش ارتش پاکستان در حفظ امنیت پایتخت به ویژه در یک ماه اخیر که اسلام آباد شاهد تظاهرات و تجمع های ضددولتی بوده است گفت: ارتش بطور مستقیم مسوولیت حفظ امنیت پنج ساختمان و مجتمع مهم را در پایتخت برعهده دارد.

وی بدون اشاره به نام این پنج مرکز مهم، حفاظت از امنیت ساختمان تلویزیون ملی پاکستان را مشمول این ماموریت ارتش ندانست و در عین گفت: ورود ارتش در روزهای گذشته برای تامین امنیت تلویزیون ملی پاکستان، به دنبال حمله افرادی به ساختمان تلویزیون ملی در روزهای گذشته و بنا به درخواست مسوولان تلویزون ملی صورت گرفت.

ارتش پاکستان که ظاهرا به نظر می رسد خود را از معرکه بحران سیاسی پاکستان دور نگه داشته است، اما به عنوان مقتدرترین نهاد پاکستان، بدون تردید اوضاع سیاسی جاری را به دقت زیر نظر دارد.

در هفته های گذشته، ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان بنا به توصیه دولت برای تسهیل بحران سیاسی این کشور، وارد مذاکره با مخالفان و دولت شد اما این مذاکرات هم نتوانست گره از این بست سیاسی باز کند.

یک ماه از آغاز تظاهرات و تجمع های ضددولتی در اسلام آباد می گذرد و با وجود اینکه تعداد تجمع کنندگان و هواداران دو حزب عمده مخالف دولت به ویژه در یک هفته اخیر به شدت کاهش یافته است، اما عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف و طاهر القادری رهبر حزب جنبش مردم پاکستان همچنان اصرار به خواسته های خود به ویژه استعفای نواز شریف از سمت نخست وزیری دارند.

آساق*1**1723** 3404
کد N498667