مقام سوری:حمله هوایی به مواضع داعش بدون اجازه دمشق تجاوز محسوب می شود

سوریه,داعش,حمله

تهران - ایرنا - ˈبثینه شعبانˈ مشاور سیاسی و مطبوعاتی رییس جمهوری سوریه، ورود هرگونه جنگنده آمریکایی به حریم کشورش را بدون اجازه دمشق و به بهانه حمله به مواضع تروریست های ˈداعشˈ، تجاوز علیه سوریه توصیف کرد و سرنگونی آنها را بعید ندانست.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'الیوم السابع'، وی روز جمعه در گفت و گو با شبکه خبری 'سی ان ان'، از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خواست دامنه حملات را علاوه بر 'داعش' علیه همه گروه های تروریستی گسترش دهد.

بثینه شعبان تاکید کرد که دمشق هرگونه اقدام نیروهای آمریکایی مبنی بر انجام عملیات در داخل سوریه را تجاوز به خاک خود قلمداد خواهد کرد.

وی در عین حال گفت: دولت اوباما در صورت همکاری با سوریه در زمینه مبارزه با تروریسم، از کمک دولت دمشق در این راستا بهره مند خواهد شد.

مشاور رییس جمهوری سوریه افزود: سوریه از چهار سال پیش در حال جنگ با تروریسم است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سوریه در صورت ورود هواپیماهای آمریکایی به حریم خود آنها را سرنگون خواهد کرد؟ گفت: نمی دانم دولت سوریه با این موضوع چه برخوردی خواهد داشت، این تصمیمی است که به دولت بستگی دارد و در صورت وقوع نحوه تعامل با آن مشخص خواهد شد.

این مقام سوری با اشاره به تجاوز نیروهای آمریکایی به عراق و افغانستان، به رییس جمهوری آمریکا نسبت به تکرار اشتباهات گذشته هشدار داد و گفت راهبردی که اوباما اخیرا برای مقابله با داعش اعلام کرده، دارای اشکالات زیادی است.

وی همچنین تاکید کرد که سوریه برای هرگونه ائتلاف علیه تروریسم آمادگی دارد.

این در حالی است که آمریکا اخیرا مدعی رهبری یک ائتلاف جهانی برای مقابله با گروه تروریستی داعش شده است.

بنا به اعلام رسانه های خبری، کشورهایی که زمانی پشتیبان گروه هایی همانند داعش بودند در حال حاضر به هدفی برای این گروه ها تبدیل شده اند. آنها اکنون به این توافق رسیده اند که هر چه زودتر باید جلوی گسترش این افراط گرایی ها و خشونت ها را گرفت و منطقه را از آتش آنها پاک کرد؛ با این حال کارشناسان معتقدند که این رویکرد آمریکا و هم پیمانان او، راهی برای دخالت نظامی مجدد در عراق است.

گروه تکفیری داعش که از حمایت جبهه عربی و غربی برخوردار است و در عراق و سوریه مرتکب جنایات وحشیانه ای شده، فعالیت های خود را ابتدا از سوریه آغاز کرد و پس از آن با راه اندازی مجموعه ای از حملات در عراق که با پشتیبانی بقایای رژیم 'بعث' همراه بود، برخی از شهرهای این کشور را همچون 'رمادی'، 'فلوجه' و 'موصل' اشغال کرد.

ارتش های عراق و سوریه با بازیابی اعتماد و تقویت توان اطلاعاتی و نظامی خود موفق شده اند که علاوه بر جلوگیری از پیشروی تروریست ها، بسیاری از مناطق اشغال شده توسط آنها را پس بگیرند.

**مترجمام**1480**1517
کد N498653