سنایی: روابط ایران و روسیه در توسعه همکاریهای منطقه ای تعیین کننده است

روسیه و ایران,توسعه همکاری ها

مسکو- ایرنا- سفیر کشورمان در روسیه اعلام کرد: توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بر همکاریهای منطقه ای تاثیر چشمگیر دارد و موجب تقویت ساختار آن می شود.

به گزارش ایرنا، مهدی سنایی روز جمعه در گفتگو با کانال تلویزیونی روس زبان 'میر' اظهار داشت: ایران و روسیه در 20 سال اخیر روابط خوبی داشته اند و امسال هم روند توسعه آن ادامه دارد.

سفیر ایران با اشاره به روابط خوب روسای جمهوری ایران و روسیه اظهار داشت: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در یک سال اخیر در بیشکک ، شانگهای و دوشنبه با یکدیگر دیدار کرده و قرار است در آستراخان هم دیدار کنند.

وی با بیان این که روابط ایران و روسیه در حوزه های سیاسی و اقتصادی رو به توسعه است، اظهار داشت: رییس جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با روسیه مصمم است .

سنایی یادآوری کرد: رییس جمهوری روسیه در ماه ژانویه گذشته اعلام کرد روابط و همکاریهای جدیدی میان ایران و روسیه آغاز شده است و دکتر روحانی هم گفته است که بزودی شاهد تحول مثبت در روابط دو کشور خواهیم بود.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد دیدگاه ایران در قبال سازمان همکاریهای شانگهای خاطرنشان کرد: سازمان شانگهای در مقابل نظام تک قطبی ادعایی آمریکا ایستاده است و بر همکاریهای منطقه ای تکیه دارد.

وی افزود: در شرایطی که جهان شاهد است با نظامی تک قطبی مسایل حل نمی شود، سازمان همکاری شانگهای تقویت می شود و توجه جامعه جهانی را به خود جلب می کند.

سنایی همچنین به نقش ایران در منطقه خاورمیانه و نفوذ فراوان کشورمان در مناطق پیرامون خود اشاره کرد و مشارکت این کشور در سازمان همکاریهای شانگهای را مهم و قابل توجه دانست.

سفیر ایران در پاسخ به سوالی در مورد توسعه همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه گفت: به تازگی نشست کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه در تهران برگزار شد که نتایج آن با نشست های قبلی این کمیسیون غیرقابل مقایسه است.

وی با بیان این که نمایندگان بیش از یکصد شرکت از روسیه و ایران در این نشست شرکت کردند، اظهار داشت: در این نشست اسناد زیادی امضا شد و بیش از 70 میلیارد دلار برای همکاریهای اقتصادی دو کشور پیش بینی شده است.

وی افزود: ایران و روسیه در عرصه هایی همچون راه آهن، ارتباط جاده ای و تولید خودرو، کشاورزی و انرژی اتمی همکاریهای خود را توسعه می دهند.

سنایی با اشاره به اهمیت فراوان همکاریهای ایران و روسیه در حوزه های بانکی، خاطرنشان کرد: سران بانک های مرکزی ایران و روسیه در ماه ژوییه تفاهم نامه همکاری امضا کردند که روابط مالی و اقتصادی دو کشور را تسهیل می کند.

وی با اشاره به اجلاس آتی سران دریای خزر در آستراخان روسیه گفت: این اجلاس بسیار مهم است و دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در آن شرکت می کند.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: در اجلاس آستراخان چهار سند به امضای سران پنج کشور ساحلی خزر می رسد که در حفظ و نگهداری منابع این دریای مهم نقش مهمی خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه مبارزه با تروریسم گفت: هیچ کس تردیدی ندارد که تروریسم خطرناک ترین تهدید معاصر است و همه کشورها باید برای مبارزه با این پدیده خطرناک تشریک مساعی کنند.

سنایی با بیان این که اگر آمریکا در مبارزه با تروریسم شرکت کند، ارج می نهیم، اظهار داشت: اما اقدامات دولت آمریکا در خاورمیانه در سه سال اخیر در راستای مبارزه با تروریسم نبوده است.

سفیر کشورمان گفت: نباید تروریست ها را به خوب و بد تقسیم کرد بلکه باید با آن مبارزه بی امان کرد.

وی افزود: ایران و روسیه در مبارزه با گروه تروریستی داعش شرکت می کنند و دو کشور در امر مبارزه با تروریسم در سوریه همکاری کرده اند که مسیر درستی بوده است.

سنایی هشدار داد: با حمایت برخی کشورها از تروریسم و افراط گرایی این مسایل حل نخواهد شد و باید بطور صادقانه با این پدیده ها مبارزه کرد.

اروپام*5*391*518** 3404
کد N498623