پادشاه اردن هفته آینده به فرانسه و آمریکا می رود

اردن,آمریکا,عبدالله دوم

تهران - ایرنا - عبدالله دوم پادشاه اردن هفته آینده برای بررسی تحولات منطقه ای و بین المللی و چالش های پیش رو، از فرانسه و آمریکا دیدن می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوان پادشاهی اردن روز جمعه در بیانیه ای با اعلام این مطلب، افزود: عبدالله دوم چهارشنبه هفته آینده در سفر به فرانسه با فرانسوا اولاند رییس جمهوری آن کشور دیدار و در باره رخدادهای منطقه ای و بین المللی گفت و گو خواهد کرد.

وی سپس برای شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل(25 شهریور تا 9 مهرماه)، عازم نیویورک خواهد شد.

عبدالله دوم در این نشست طی سخنانی به بررسی موضع اردن در قبال تحولات منطقه خاورمیانه و چالش های پیش روی آن خواهد پرداخت.

پادشاه اردن قرار است در این سفر همچنین با 'بان کی مون' دبیر کل سازمان ملل و شماری از سران کشورها دیدار و گفت و گو کند.

10 کشور عریی شامل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای مصر، لبنان، اردن و عراق روز پنجشنبه در پایان نشست منطقه ای که با حضور 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا در جده برگزار شد، متعهد شدند که با آمریکا در جنگ علیه گروه داعش اقدام کنند.

پادشاه اردن چهارشنبه گذشته در دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در امان، بر حمایت کشورش از تلاش های مربوط به مقابله با تروریسم و افراط گرایی تاکید کرده بود.

وی همچنین هشدار دادکه گروه های تروریستی و افراطی به عنوان تهدیدی خطرناک و مستقیم علیه امنیت و ثبات منطقه و جهان به شمار می روند.

این در حالی است که آمریکا اخیرا مدعی رهبری یک ائتلاف جهانی برای مقابله با گروه تروریستی داعش شده است.

بنا به اعلام رسانه های خبری، کشورهایی که زمانی پشتیبان گروه هایی همانند داعش بودند در حال حاضر به هدفی برای این گروه ها تبدیل شده اند. آنها اکنون به این توافق رسیده اند که هر چه زودتر باید جلوی گسترش این افراط گرایی ها و خشونت ها را گرفت و منطقه را از آتش آنها پاک کرد؛ با این حال کارشناسان معتقدند که این رویکرد آمریکا و هم پیمانان او، راهی برای دخالت نظامی مجدد در عراق است.

گروه تکفیری داعش که از حمایت جبهه عربی و غربی برخوردار است و در عراق و سوریه مرتکب جنایات وحشیانه ای شده، فعالیت های خود را ابتدا از سوریه آغاز کرد و پس از آن با راه اندازی مجموعه ای از حملات در عراق که با پشتیبانی بقایای رژیم 'بعث' همراه بود، برخی از شهرهای این کشور را همچون 'رمادی'، 'فلوجه' و 'موصل' اشغال کرد.

ارتش های عراق و سوریه با بازیابی اعتماد و تقویت توان اطلاعاتی و نظامی خود موفق شده اند که علاوه بر جلوگیری از پیشروی تروریست ها، بسیاری از مناطق اشغال شده توسط آنها را پس بگیرند.

**مترجمام**1480**1517
کد N498533