جان کری: مناسبات آمریکا با ترکیه فراتر از همپیمانی در ناتو است

آمریکا,ترکیه

آنکارا- ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در آنکارا گفت: مناسبات آمریکا با ترکیه فراتر از همپیمانی دو کشور در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) است.

به گزارش ایرنا، کری این مطلب را در جمع خبرنگاران و پیش از مذاکرات خصوصی خود با 'مولود چاوش اوغلو' وزیر امور خارجه ترکیه عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به دیدارهای مستمر مسوولان بلندپایه ترکیه و آمریکا افزود: درصدد تعمیق مناسبات و گسترش دامنه همکاریها هستیم و مسائل زیادی را با ترکیه مورد بحث قرار خواهیم داد.

وی اضافه کرد: دامنه مناسبات ترکیه و آمریکا از حوزه فعالیتهای ناتو فراتر رفته و هم اکنون در لیبی، مالی و خاورمیانه دو کشور از همکاریهای نزدیکی برخوردار هستند.

'مولود چاوش اوغلو' نیز با تاکید بر اینکه در مدت کوتاه احراز پست وزارت امور خارجه ترکیه سه بار با همتای آمریکایی خود مذاکره کرده است، اظهار داشت: تحولات سوریه و عراق، مسائل اوکراین، قبرس و روند مذاکرات صلح خاورمیانه از جمله محورهای گفت وگوهای وی با جان کری خواهد بود.

کری وزیر امور خارجه آمریکا در چارچوب تلاش هایش برای تشکیل یک ائتلاف منطقه ای علیه داعش وارد ترکیه شد تا با مقام های ترکیه در این باره رایزنی کند.

قرار است وزیر امور خارجه آمریکا امروز با 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری و 'احمد داود اوغلو' نخست وزیر ترکیه نیز دیدار و گفت و گو داشته باشد.

یک پایگاه خبری نزدیک به دولت آنکارا اعلام کرد که ترکیه در عملیات نظامی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه تکفیری و تروریستی داعش در عراق و سوریه شرکت نخواهد کرد.

پایگاه خبری 'خبر 7' با اعلام این مطلب افزود: تصمیم آنکارا درباره شرکت نکردن در عملیات هوایی و زمینی علیه داعش در نشستی با حضور نخست وزیر، رییس ستاد ارتش، رییس سازمان اطلاعات و دیگر مقام های امنیتی و نظامی ترکیه اتخاذ شده است.

بر پایه این گزارش، ترکیه آمادگی خود را فقط در این مورد اعلام کرده است که می تواند به ائتلاف اجازه دهد از پایگاه نظامی اینجرلیک در جنوب کشور به منظور عملیات تدارکاتی استفاده کند.

خاورم ** 2010 ** 1597
کد N498517