حسینی صدر در دیدار با سفیر ترکیه:

رایزنی ایران و ترکیه از گسترش فعالیت تروریستی در منطقه جلوگیری می کند

سیاست خارجی,مجلس

تهران-ایرنا-رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران - ترکیه گفت: همفکری و رایزنی های مستمر میان مقامات سیاسی و پارلمانی ایران و ترکیه به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک می کند و مانع گسترش فعالیت گروهک های افراطی و تروریستی در منطقه می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت،«اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران با «موید حسینی صدر» رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران - ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

حسینی صدر در این دیدار با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت، گفت: اشتراکات و پیوندهای عمیق تاریخی و منافع مشترک بستر مناسبی برای تحکیم و تقویت مناسبات دوستانه را در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات میان مجالس ایران و ترکیه را فراهم آورده است.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران- ترکیه تحولات و بحران های اخیر در منطقه را خطری برای تمامی کشورهای منطقه دانست و افزود: همفکری و رایزنی های مستمر میان مقامات سیاسی و پارلمانی ایران و ترکیه می تواند به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک نماید و از گسترش فعالیت گروهک های افراطی و تروریستی در منطقه جلوگیری کند.

عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضروت تسریع در اجرایی شدن توافقنامه های امضا شده بین دو کشور، تصریح کرد: توسعه بازارچه های مرزی و تسهیل در رفت و آمد بازرگانان و مرز نشین ها در مرز رازی و کاپوی کوی به گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور منجر خواهد شد.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی در این دیدار با قدردانی از تلاش های اومیت یاردیم درجهت توسعه و گسترش روابط دوستانه بین دو کشور در طول ماموریت در تهران برای وی آرزوی موفقیت کرد.***ایران و ترکیه دو کشور مهم و تاثیرگذار منطقه هستند

در ادامه این دیدار سفیر ترکیه در تهران با ابراز خرسندی از مامورت چهارساله خود، ترکیه و ایران را دو کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه دانست و گفت: ظرفیت های فراوانی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و صنعتی در ترکیه و ایران وجود دارد که باید با رایزنی های مستمر میان مقامات سیاسی و پارلمانی در دو کشور آنها را عملیاتی کرد.

وی همچنین توسعه و گسترش مناسبات در بخش های گوناگون با جمهوری اسلامی ایران را خواسته مقامات عالی ترکیه خواند و افزود: برخوردهای منطقی و عقلانی در موضوعات منطقه ای و جهانی میان دو کشور به نفع تمام کشورهای منطقه به ویژه ترکیه و ایران خواهد بود.

سیام**9173**1569
کد N498471