ابرازنظر انگلیس درمورد کشمیر - هند عصبانی شد

خارجی,هند,کشمیر

دهلی نو - ایرنا - هند از پرداختن مجلس نمایندگان انگلیس به مساله کشمیر ابراز ناراحتی و عصبانیت کرد.

به گزارش ایرنا، احزاب سیاسی و رسانه های هند روز جمعه ناراحتی دهلی نو را از انگلیس به خاطر پرداختن به مساله کشمیر ابراز کردند.

دولت جدید هند طی هفته های اخیر بارها اعلام کرده که مساله کشمیر یک موضوع داخلی است و در مورد حل این مناقشه نیز فقط آماده مذاکره دو جانبه با پاکستان براساس قرار داد شیملا و اعلامیه لاهور است و به طرف سومی حتی سازمان ملل اجازه دخالت درآن را نمی دهد.

مطبوعات هند امروز نوشتند که نمایندگان مجلس انگلیس طی مباحثه ای در مورد وضعیت حقوق بشر در کشمیر ابراز نظر نموده اند که حل و فصل این مساله برای صلح جهانی ضروری است.

'داوید وارد' نماینده حزب لیبرال دمکرات گفته راه حل نهایی مساله کشمیر برای صلح جهانی بسیار مهم است. تا وقتی که این وضعیت حل نشود احتمال بروز جنگ بین هند و پاکستان همچنان وجود دارد.

این اظهارات در مجلس انگلیس موجب ناراحتی احزاب سیاسی هند از جمله حزب حاکم 'بهارتیا جاناتا ' (بی.جی.پی) و حزب مخالف کنگره شده است .

'رام ماداو ' سخنگوی حزب بی جی پی گفت: تصمیم مجلس انگلیس مبنی برانجام بحث در مورد موضوع کشمیر باید محکوم شود. آیا ما می توانیم در مجلس خود مسایل فالکلند و اسکاتلند را بررسی کنیم؟

'آبی شیک سینگوی' سخنگوی حزب کنگره نیز نظرات مشابه ارائه کرده و افزود: مجلس انگلیس باید توجه خود را بجای کشمیر به سوی اسکاتلند متمرکز کند. ما قادر به حل مسایل خود هستیم.

دولت راستگرای هند که بیش از سه ماه است قدرت را در این کشور در دست گرفته موضع سخت تری را در قبال کشمیر در پیش گرفته است.

دهلی نو اوایل شهریور ماه امسال به خاطر دیدار 'عبدالبسیط ' سفیر پاکستان با رهبران جدایی طلب کشمیری، گفت وگوهای مستقیم با اسلام آباد در سطح قائم مقام های وزارت خارجه را لغو کرد.

دهلی نو تاکید دارد هرگونه مذاکره و راه حل در مورد مناقشه ها با پاکستان از جمله مساله کشمیر یک موضوع دو جانبه است و طرف سوم حق ورود و دخالت در آن را ندارد.

دولت هند می گوید در مورد مساله کشمیر فقط براساس قرارداد 1972 شیملا و اعلامیه 1999 لاهور گفت وگو خواهد کرد.

ناراحتی دهلی نو در حالی بیان می شود که انگلیس یکی از پیشتازان برای برقراری ارتباط با دولت جدید هند به نخست وزیر 'نارندرا مودی ' بود.

انگلیس با سابقه استعماری در هندوستان اوایل تیرماه امسال و یک ماه پس از به قدرت رسیدن دولت جدید در این کشور با فرستادن همزمان دو وزیر خود به دهلی نو در صدر رقیبان غربی برای نزدیک شدن به دولت مودی قرار گرفت.

دو وزیر مهم دولت انگلیس یعنی 'ویلیام هیگ ' وزیر امور خارجه و 'جورج اوسبورن ' وزیر دارایی دیدار دو روزه ای را از هند به منظور تقویت هر چه بیشتر روابط در زمینه های مختلف به خصوص هموار سازی زمینه برای سرمایه گذاری شرکت های انگلیسی انجام دادند.

دولت انگلیس همچنین تلاش می کند قراردادهای نظامی بزرگ با هند از جمله برای فروش هواپیماهای جنگنده به مبلغ 18 میلیارد دلار امضا کند.

براساس آمار و ارقام رسمی ارزش مبادلات تجاری بین هند و انگلیس در حال حاضر به حدود 15 میلیارد دلار بالغ می گردد و انگلیس سومین سرمایه گذار بزرگ در هند می باشد.

آساق * 1 * 1519 *
کد N498469