واعظ زاده: ایران در قابلیت‌های معنوی بدون شک در رتبه اول دنیا قرار دارد

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قابلیت‌های ملی ایران در دنیا کم‌نظیر است و این قابلیت‌ها مادی و معنوی باید در اجتماع جاری شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صادق واعظ‌زاده در نشست سالانه انجمن‌های اسلامی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) درباره وظیفه جنبش دانشجویی در دهه پیشرفت و عدالت، اظهار کرد: تعریف عامه پیشرفت حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است و من به این مساله طور دیگری نگاه می‌کنم و پیشرفت را تبدیل قابلیت‌ها به جریان جاری می‌دانم. قابلیت‌های ملی ما در دنیا کم‌نظیر است که باید در اجتماع جاری شود و این وظیفه دانشجویان است که چنین کاری را انجام دهند.

وی افزود: ایران در قابلیت‌های معنوی بدون شک در رتبه اول دنیا قرار دارد چون اسلام در ایران یک واقعیت زنده است و این قابلیت‌های معنوی متکی بر اسلام تیزهوشی، آمادگی کار فکری و تیمی عنصر ایرانی و متاثر از موقعیت سوق‌الجیشی ایران است که مردم هم عمیقا به آن اعتقاد دارند. اگر بخواهیم سرمایه معنوی خود را به جریان بیندازیم باید آن را بشناسیم و ببینیم در کجا به آن نیاز است و مطالبه بالقوه نسبت به آن وجود دارد. محیط دانشجویی بستر مساعدی برای جاری کردن این سرمایه است و این کار دانشجویان است که چنین سرمایه‌ای را به جریان بیندازند.

این عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در دهه 60 با اشاره به اینکه باید دید چه سوالاتی در ذهن جوانان مطرح است، اضافه کرد: بعضی سوالات به ظاهر سطحی جوانان بسیار اساسی هستند اما باید زبان پاسخ دادن به آنها را به‌روز کرد. مثلا الان که سرخوردگی از مکتب‌ها و راه‌حل‌های شرقی و غربی عیان شده ما باید به زبان امروزی از چشمه آب گوارای اسلام جهان را سیراب کنیم. این عجیب است که داعش توانسته از کشورهای اروپایی عضوگیری کند. آنها با برنامه‌ریزی پی به انگیزه پرسشگری جوانان‌ برده‌اند و با پوسته اشتباهی از اسلام جواب آنها را می‌دهند و عضوگیری می‌کنند در حالیکه ما می‌توانیم با زبان روز جذابیت شیعه را مطرح کنیم. همان‌طور که دکتر شریعتی در زمان خودش چنین کاری را انجام داد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: من از شما دانشجویان گلایه می‌کنم که چرا مطالعه نمی‌کنید. شما باید بدانید در دنیای امروز چه خبر است و چه دیدگاه‌هایی مطرح می‌شود. باید کتاب‌های اصلی را بخوانید و با مطالعه منابع غربی بتوانید صحبت‌های آنها را نقد کنید و سرچشمه معنوی خود پاسخ آنها را بدهید. مثلا به خاطر تکرار شدن تئوری ولایت فقیه شاید جذابیت آن کم شده باشد اما اگر از بعد دیگری و با زبان امروزی به آن نگاه کنیم جاذبه‌های آن مشخص می‌شود. تئوری ولایت فقیه امام (ره) توانسته آرای توده مردم را با افکار عقلا جمع کند. آرزوی کسانی مثل افلاطون و ارسطو و فارابی این بود که حکیمان حاکم شوند. تئوری ولایت فقیه این مساله را مطرح و عملی کرد. اینکه یک حقوقدان که به فقه مسلط است در کشور اسلامی که قوانین فقه در آن اجرا می‌شود به حکومت می‌رسد همان حاکمیت حکیمان است.

صادق واعظ‌ زاده در پایان با اشاره به اینکه بحث درباره فمنیسم، محیط زیست، سلاح‌های کشتار جمعی، حقوق بشر و دموکراسی از دید غربی با نگاه اسلامی متفاوت است، اضافه کرد: ما می‌توانیم این مباحث را طبق مبانی خودمان مطرح کنیم و به آنها پاسخ دهیم. باید بتوانیم وارد چنین فضایی شویم. اگر از همه دانشجویانم چنین انتظاری نداشته باشیم از کسانی که داعیه رهبری دانشجویان را دارند چنین انتظاری داریم وگرنه باید بپرسیم که برای چه اینجا جمع شده‌اند.

انتهای پیام

کد N498296