اعلام حمایت کره شمالی از استقلال اسکاتلند

مقام‌های دولت پیونگ یانگ از اعلام حمایت خود از استقلال اسکاتلند تحت رهبری الکس سالموند، وزیر اول این منطقه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، دولت پیونگ یانگ اعلام کرده از کمپین "بله" برای استقلال اسکاتلند حمایت می‌کند و امیدوار است که این منطقه همچنان به تجارت با کره شمالی بپردازد.

چو کوآن ایل، مدیرمسئول روزنامه چوسون سینبو گفت: به عقیده من استقلال یک امر بسیار مثبت برای اسکاتلند است.

وی ادامه داد: ما هنوز درباره مساله رفراندوم استقلال اسکاتلند از بریتانیا گزارشی منتشر نکرده‌ایم اما از آن استقبال و حمایت می‌کنیم. من معتقدم که هرشخصی حق این را دارد که عضوی از یک کشور مستقل باشد و در صلح، ثبات و امنیت زندگی کند و از شرایط برابر زندگی برخوردار باشد. بنابراین،‌ مردم اسکاتلند هم حق دارند در چنین شرایطی زندگی کنند و حق رای دادن برای استقلال دارند.

مدیر اداره امور بین‌الملل انجمن کره‌ای‌های مقیم ژاپن گفت: نمی‌دانم که گزارش‌ها و اخبار مربوط به این رفراندوم در اختیار ساکنان کره‌شمالی قرار می‌گیرد یا خیر اما اگر رفراندوم با رای مثبت برای استقلال همراه باشد به طور حتم پیونگ یانگ آن را مخابره می‌کند چون خودش را آماده می‌کند تا به آن واکنش نشان دهد.

وی ادامه داد: بعید است که کره شمالی به دنبال تاسیس یک سفارت در اسکاتلند باشد و انتظار می‌رود که اسکاتلند یک دیپلمات را در پیونگ یانگ مستقر کند.

مدیرمسئول روزنامه چوسون سینبو مستقر در توکیو که تحت حمایت پیونگ یانگ است، در این‌باره گفت: به عقیده من استقلال اسکاتلند روند مثبتی خواهد داشت چون باعث تبادل اشخاص متخصص و ایجاد فرصت‌های تجاری خواهد شد.

انتهای پیام

کد N498224