رییس جمهور:

برقراری صلح مستلزم مقابله با خشونت و نفی فرهنگ افراطی گری است

رييس‌جمهور,تركمنستان,حسن روحاني

رییس جمهوری در اجلاس سران همکاری شانگهای اعلام کرد: تصور اینکه فقط بمباران مشکل تروریسم را حل می کند ، ساده اندیشی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در اجلاس سران همکاری شانگهای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رحمان ، رییس جمهوری تاجیکستان ؛

روسای جمهور محترم؛

دبیر کل محترم سازمان همکاری شانگهای ؛

خانم ها ،آقایان ؛

در ابتدا مایلم مراتب خرسندی را از حضور در کشور زیبا ، دوست و همزبان و هم فرهنگ جمهوری تاجیکستان و همچنین قدردانی نسبت به برگزاری این نشست و میهمان نوازی گرم و صمیمانه جناب آقای رحمان ، رییس جمهوری محترم ، دولت و مردم شریف تاجیکستان ابراز نمایم.

عالیجنابان

من در اجلاس سال گذشته از افراط گرایی ، تروریسم و جنایات سازمان یافته بین المللی سخن گفتم و آنها را نه تنها یکی از چالش های اصلی عرصه امنیت در حوزه سازمان شانگهای خواندم، بلکه با این باور که افراط گرایی و خشونت چالش جهانی است در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز آن را مطرح نمودم و خوشحالم که این نگرانی با اجماع جهانی به صدور قطعنامه در مبارزه باخشونت و افراط منجر گردید.

اکنون یکسال از آن تلاش ها می گذرد و جهان روز به روز به عمق این هشدار و خطرات این پدیده شوم پی می‌برد . من در اجلاس سیکا در شانگهای مجددا در این خصوص هشدار دادم و مایه خرسندی است که در آنجا قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان یکی از اسناد آن اجلاس به ثبت رسید. اکنون نیز امیدوارم که این قطعنامه در اسناد سازمان شانگهای و در برنامه آن به عنوان یک اولویت و ضرورت پرداختن به چالشی بزرگ مدنظر قرار گیرد.

روسای محترم جمهور؛

امروز اغلب کشورهای عضو سازمان شانگهای کم و بیش با خطر افراط و تروریسم روبرو هستند، بنابر این برنامه ریزی سازمان یافته ، همکاری‌های دو و چند جانبه ، تعاملات سیاسی و اطلاعاتی ، و مقابله با فقر فرهنگی و اقتصادی ، و حمایت سران کشورهای عضو از این اقدامات تنها راه مقابله با این بحران و عبور از مشکلات رو به رشد آن است.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز موج جدید این بحران که برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین المللی با سرازیر کردن منابع مالی ،تسلیحاتی و اطلاعاتی به تقویت گروه‌های افراطی و نظامی کردن آن همت گماردند ،تاکید داشت که حمایت از تروریسم و افراط در نهایت ، منطقه را در کام خود فرو خواهد برد.

اکنون شاهد آن هستیم که گروه‌هایی جنگ‌طلب و افراطی علاوه بر توحش و کشتار در سوریه، چه بر سر ملت عراق آوردند. بحران امروز عراق ، میراث شوم عملکرد دیروز قدرت‌ها و کشورهای توسعه‌طلب است.

کانون بحران شکل گرفته در منطقه ، به مرکز جذب افراط گرایان و گروه‌های تروریستی مبدل شده و حل و فصل بحران نیازمند اجماع، عزم جدی و اقدام مشترک منطقه ای و بین المللی است، در غیر این صورت، این بحران از ظرفیت درگیر کردن تمام منطقه ، و ایجاد تهدید در خارج از منطقه برخوردار خواهد بود.

در سرزمین فلسطین نیز جنایات جنگی ، کشتار بی رحمانه و آوارگی هزاران مرد ، زن و کودک بیگناه در غزه ، و حرکت غیرانسانی در تخریب زیرساخت های اولیه مورد نیاز مردم آن ، بار دیگر ثابت کرد که رژیم صهیونیستی به هیچ یک از قواعد حقوق بین الملل و معیارها و اصول اولیه و اخلاق انسانی پایبند نیست؛ و تنها منطق این رژیم اشغالگر ،زیاده خواهی از طریق جنگ افروزی است.

جامعه جهانی ، نیازمند تعامل ، دوستی ، همزیستی مسالمت آمیز ملل و اقوام گوناگون در سایه اعتدال بوده ، و برقراری صلح نیز مستلزم مقابله با خشونت و نفی فرهنگ افراطی گری است؛ و اکنون برای آنان که با اشتباه محاسباتی ، در جهت اهداف کوتاه مدت سیاسی و نادرست ، به ایجاد و حمایت و تجهیز گروه‌های تروریستی دست زده اند ، روشن شده است که این پدیده غیرقابل کنترل تروریسم ، نه تنها قادر نیست اهداف نامشروع این قدرت‌ها را تامین و تروریسم و افراط را به ابزاری برای سرکوب استقلال ملت ها تبدیل کند ، بلکه هم اینک خود نیز در معرض تهدید گروه‌های دست پرورده خویش قرار گرفته‌اند.

ادامه دارد...

کد N498172