نگرانی از نقض حقوق مظنونان تروریست در سین‌کیانگ

یک گروه حقوق بشری امروز (جمعه) اعلام کرد درخواست دادستان ارشد چین برای بررسی و پیگیری سریع‌تر پرونده‌های مربوط به "افراط‌گرایان مذهبی، تروریست‌ها و سازندگان مواد منفجره" در منطقه مورد مناقشه سین کیانگ نقض حقوق مظنونان تروریستی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رسانه دولتی چین همزمان با سرکوب شدید گروه‌های افراطی در منطقه سین کیانگ واقع در غرب این کشور گزارش داد: دادستان ارشد چین برای پیگیری سریع پرونده‌های مربوط به مظنونان تروریستی در این منطقه مورد مناقشه درخواست داده است.

اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند مقام‌های دولت چین با این کار می‌خواهند راه را برای نقض حقوق مظنونان تروریستی و انجام محاکمه برای این افراد گسترش دهند.

مایا وانگ، از گروه دیده‌بان حقوق بشر گفت:‌ اطلاعات محدودی درباره چگونگی رفتار با مظنونان تروریستی در سین کیانگ در دسترس است و راه برای سوءاستفاده و نقض حقوق این افراد باز است.

روند دادرسی‌ها و محاکمه مظنونان تروریستی در سین کیانگ سریع‌تر از گذشته صورت می‌گیرد به طوری‌که رسانه‌های دولتی چین تصاویری را از جلسات محاکمه علنی و در صحن دادگاه پخش می‌کنند که مردم زیادی در آن حضور دارند و شاهد محاکمه و محکوم شدن مظنونان هستند.

دادستان کل خلق چین در بیانیه‌هایی آورده است که دادستان‌ها باید علیه سه اولویت که "سه نیروی اهریمنی" تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گری است، مقابله کنند و پرونده‌هایی را که این مضامین را دارند، سریع‌تر بررسی کنند.

سین کیانگ در غرب در چین محل سکونت اقلیت اویغور است، جدایی‌طلبانی که دولت پکن آن‌ها را مقصر انجام حملاتی مرگبار می‌داند. اما گروه‌های اویغور در تبعید و فعالان حقوق بشر می‌گویند سیاست‌های سرکوب گرانه دولت پکن عامل اصلی ناآرامی‌هاست.

انتهای پیام

کد N498001