به دعوت روحانی؛ نارندا مودی به ایران می آید

سیاست خارجی,دولت,ریاست جمهوری

دوشنبه-ایرنا- سوشما سواراج وزیرخارجه هند از دعوت رییس جمهوری ایران از نخست وزیر هند تشکر کرد و گفت نارندا مودی سال اینده به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حسن روحانی در این دیدار که در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای انجام شد ، گفت: جمهوری اسلامی ایران و هند علاوه بر ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی همواره شرکای مطمئنی برای یکدیگر بوده اند.

روحانی همچنین از'نارندا مودی' نخست وزیر هند برای سفر به تهران و مذاکره در خصوص توسعه روابط دعوت و اظهارامیدواری کرد که شاهد دوران جدیدی در روابط دو کشور باشیم.

وزیر امورخارجه هند نیز در این دیدار گفت: ایران علاوه بر روابط تاریخی همواره یکی از شرکای مطمئن و از تامین کنندگان اصلی انرژی هند بوده است.

سوشما سوراج در پاسخ به دعوت رییس جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت و سرمایه گذاری در بنادر جنوبی ایران به ویژه چابهار افزود: هند در حال بررسی نهایی این موضوع است و نتیجه این موضوع طی هفته های آینده اعلام خواهد شد.

وی همچنین ضمن تشکر از دعوت نخست وزیر کشورش برای سفر به تهران اظهارداشت: پروژه های کریدور ترانزیتی شمال - جنوب علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های حمل و نقل منافع دو کشور و سایر همسایگان را نیز تامین خواهد کرد.

وزیر امورخارجه هند گفت: نخست وزیر هند نیز در سال آینده به ایران سفر خواهد کرد.

اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای صبح امروز در شهر دوشنبه تاجیکستان آغاز به کار کرد.

حضور و سخنرانی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، حضور در ضیافت ناهار رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان در محل باغ ارم و دیدار با رییس جمهوری روسیه از دیگر برنامه های آخرین روز سفر سه روزه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شهر دوشنبه است.

قرار است حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به عنوان کشور ناظر پس از سخنرانی اعضای اصلی، دبیرکل، رییس کمیته اجرایی، با توجه به ترتیب حروف الفبا پس از رییس جمهور افغانستان سخنرانی کند.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 میلادی با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

با توجه به آن که تاجیکستان از ماه سپتامبر سال 2013 ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده گرفته است، چهاردهمین اجلاس سران با عنوان «همکاری، هم رشدی، هم شکوفایی» در شهر دوشنبه در حال برگزاری است.

کشورهای ترکیه، سریلانکا، بلاروس و ترکمنستان به عنوان میهمانان ویژه در اجلاش سازمان همکاری شانگهای حضور دارند.

سیام**9173**9254**
کد N497988