افرایش سطح همکاری، محور رایزنی رهبران چین و روسیه

رئیس‌جمهوری چین در دیدار با همتای روسی خود گفت که پکن و مسکو باید به یکدیگر برای مبارزه با چالش‌های مضاعف کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری فرانسه، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین روز پنج‌شنبه پیش از نشست سازمان همکاری شانگهای با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

این چهارمین دیدار مقام‌های دو کشور در سال جاری میلادی محسوب می‌شود. روسیه و چین که در دوران جنگ سرد از متحدان یکدیگر بودند، از طریق انعقاد معاهده‌های انرژی روابط خود را تحکیم کردند اما همچنان با چالش‌هایی در مناسبات دیپلماتیک مواجه هستند.

مسکو به دلیل الحاق کریمه به خاک روسیه و درگیری‌ها در شرق اوکراین تحت فشار بین‌المللی قرار گرفته و روابط پکن نیز با کشور همسایه‌اش‌ از جمله ژاپن و ویتنام به دلیل مناقشه ارضی با مشکلاتی روبرو است.

رئیس‌جمهوری چین در دیدار با پوتین تاکید کرد که دو کشور باید حمایت دوجانبه را ارتقا و آمادگی دوطرفه را توسعه دهند و دست یاری به سمت یکدیگر دراز کنند و از این طریق با خطرات و چالش‌های مضاعف مقابله کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه نیز در مقابل شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای را بی‌ثبات و پرابهام توصیف کرد و گفت که مسکو و پکن باید همکاری‌های خود را افزایش دهند. پوتین تاکید کرد که دو طرف باید پروژه‌های مهم در حوزه انرژی و نفت، انرژی هسته‌ای و سایر حوزه‌ها را ارتقا دهند.

انتهای پیام

کد N497881