مقام روس:

اروپا چاره ای جز خرید گاز از مسکو ندارد/صنعت گاز روسیه تحریم نمی شود

اتحادیه اروپا,تحریم,ولادیمیر شیزوف

تهران - ایرنا - ˈولادیمیر شیزوفˈ نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا تاکید کرد اروپایی ها صنعت گاز روسیه را تحریم نکرده اند چون به غیر از خطوط گاز روسیه گزینه دیگری برای تامین گاز موردنیاز خود ندارند.

به گزارش خبرگزاری روسی 'ریانووستی'؛ این مقام روسی در مصاحبه با شبکه 24 روسیه درباره تحریم های جدید اروپا علیه مسکو گفت: 'اروپا نیاز شدید به گاز روسیه دارد و به همین خاطر تحریم های ضد روسی جدید آنها شامل صنعت گاز روسیه نمی شود.'

وی وابستگی اروپا به واردات گاز از روسیه را بسیار جدی تر از تکیه این اتحادیه به نفت روس ها دانست و افزود: 'نفت برخلاف گاز به سادگی در بازارهای جهانی خرید و فروش می شود اما اروپا نه فقط درحال حاضر بلکه در آینده ای قابل پیش بینی هم هیچ گزینه ای به جز خطوط گاز روسیه برای تامین نیاز خود ندارد.'

'هرمان ون رومپوی' رییس شورای اروپا (بالاترین نهاد تصمیم گیری در اتحادیه اروپا) روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد که تحریم های جدید علیه روسیه از 12 سپتامبر (21 شهریور) اعمال می شوند.

کاخ کرملین نیز در واکنش به این تصمیم تاکید کرد مسکو برای مقابله با تحریم های جدید غرب که واردات محصولات نساجی و خودرو را به روسیه محدود می کند، تدابیر مقابله جویانه خود را دارد.

طی چند ماه گذشته و در پی تشدید بحران اوکراین، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های متعددی را علیه روسیه تصویب کرده اند. در میان کشورهای اروپایی، آلمان بیشترین واردات گاز از روسیه را به خود اختصاص داده است.

رسانام**9330**1392
کد N497847