مسکو تایمز گزارش داد

دیدار روسای جمهور ایران و روسیه برای هر دو کشور سودمند است

ايران,روسيه

روزنامه مسکو تایمز در آستانه دیدار روسای جمهور ایران و روسیه در حاشیه اجلاس شانگهای نوشت: این دیدار ممکن است به یک نشست کلیدی برای گسترش روابط میان تهران مسکو تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسکو تایمز در ادامه نوشت: زمانی که ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه با حسن روحانی همتای ایرانی‌اش روز جمعه در حاشیه اجلاس شانگهای در پایتخت تاجیکستان دیدار کنند، دو کشور یکدیگر را به عنوان یک همکار اقتصادی مناسب خواهند یافت.

روسای جمهور ایران و روسیه قرار است ضمن شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با یکدیگر دیدار و در مورد تجارت، امنیت بین‌الملل و برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند.

کارشناسان خاورمیانه معتقدند که این دیدار می‌تواند برای هر دو کشور سودمند باشد چون روسیه به دنبال همکاری سیاسی و اقتصادی بیشتر با ایران است. کشوری که خود در مواجهه با تحریم‌های اقتصادی تجارب زیادی کسب کرده است.

الکسی مالا شنکو، کارشناس بنیاد کارنگی در مسکو، در این باره گفت: این دیدار می‌تواند به یک نشست کلیدی برای گسترش روابط میان ایران و روسیه تبدیل شود.

وی ادامه داد: روسیه نیازمند ایران است تا بتواند از تحریم‌های رو به افزایش غرب که به بهانه دخالت این کشور در بحران اوکراین اعمال می‌شود، فرار کند. از طرف دیگر غرب نیز نیازمند ایران است چون تهران و واشنگتن در مقابله با نیروهای داعش که به تازگی در عراق پیشروی‌های زیادی داشتند منافع مشترکی دارند.

این کارشناس بین‌الملل افزود: رییس‌جمهور ایران در حال حاضر در یک موقعیت سودمند قرار دارد و می‌تواند با تمام طرف‌ها شامل آمریکا،‌ اروپا یا روسیه مذاکره کند.

این روزنامه روس در ادامه نوشت: از سال 2006 تاکنون جامعه بین‌الملل شامل روسیه، ایران را به بهانه محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش تحت فشار قرار داده و محدودیت‌های زیادی را علیه اقتصاد این کشور اعمال کرده‌اند.

تهران تاکید دارد که برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است اما کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

تحریم‌ها علیه ایران در سال 2012 زمانی که مسکو به رهبران غربی و چین برای اعمال سخت‌ترین محدودیت‌های اقتصادی بر تهران پیوست به بالاترین حد خود رسید. این کشورها یک تحریم واقعی را علیه ایران اعمال و مانع از خرید نفت این کشور شدند.

یکی از نتایج این تحریم‌ها این بود که معاملات تجاری ایران و روسیه تا حد 1.6 میلیارد دلار کاهش یافت که تقریبا یک سوم معاملاتی است که پیش از سال 2012 انجام می‌شد.

به نوشته مسکو تایمز، از زمانی که روسیه به همراه دیگر اعضای گروه 1+5 با ایران وارد مذاکرات جدی و سازنده شدند تا بتوانند در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه آن به راه‌حلی جامع دست پیدا کنند، این وضعیت رو به بهبود رفته و روسیه همکاری‌های اقتصادی خود با ایران را افزایش داده است.

دو کشور اوایل سال جاری رایزنی‌ها برای بستن قراردادی مبنی بر ساخت دو نیروگاه برق هسته‌ای جدید در ایران علاوه بر نیروگاه بوشهر را توسط شرکت دولتی روس اتم آغاز کردند.

ایران همچنین به دنبال افزایش صادرات گاز خود به دیگر کشورهاست. رییس شرکت ملی گاز ایران گفته بود کشورهای اروپایی در حال مذاکره با ایران برای تامین نیاز گاز طبیعی خود هستند. از طرف دیگر کشورهای اروپایی نیز تمایل خود را برای افزایش واردات گاز ایران به منظور کاهش وابستگی‌شان به روسیه اعلام کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N497815