اخراج سناتور آمریکایی حامی رژیم صهیونیستی از نشست مسیحیان مشرق زمین در واشنگتن

سناتور آمریکایی,تد کروز,اسقف اللحام

بیروت – ایرنا – « تد کروز» سناتور آمریکایی از ضیافت شامی که با حضور اسقف های مسیحی مشرق زمین در واشنگتن برگزار شد، بعداز حمله به مقاومت لبنان و فلسطین و حمایت از رژیم صهیونیستی، اخراج شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های لبنانی ، این ضیافت شام در حاشیه همایش دفاع از مسیحیان مشرق زمین برگزار شد و در آن تعدادی از سناتورهای آمریکایی از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات شرکت کردند.

تد کروز از سخنرانان این ضیافت شام ضمن دفاع از رژیم صهیونیستی و حمله به گروه های مقاومت فلسطینی و لبنانی مدعی شد که « مسیحیان مشرق زمین هیچ همپیمانی بهتر از اسراییل ندارند».

در اعتراض به این سخنان سناتور آمریکایی، « آنتوان شدید» سفیر لبنان در آمریکا و برخی از نمایندگان پارلمان لبنان که در این ضیافت حضور داشتند، سالن را ترک کردند.

با ادامه سخنان کروز و افزایش حمایت های او از رژیم صیهونیستی ، گریگوریس سوم اللحام به این سخنان اعتراض کرد و در نهایت تد کروز از مراسم اخراج شد.

تد کروز در سال 2012 با حمایت حزب تندرو صهیونیستی « الشای» به عنوان نماینده ایالت تکزاس به کنگره آمریکا راه یافته است.

« توفیق بعقلینی» رییس گروه دفاع از مسیحیان مشرق زمین به درخواست شماری از شرکت کنندگان و در راس آنها اسقف اللحام ، تد کروز را از جلسه بیرون کرد.

اسقف اللحام فریاد می زد که تا کی باید به ما توهین کنند؟

کاردینال «بشاره الراعی » رهبر مسیحیان مارونی لبنان هم گفت که این سناتور قصد داشت فضای مثبت جلسه را برهم بزند و موفق نشد.

اسقف اللحام به خبرگزاری ملی لبنان گفت: متوجه شدیم،«کیس اسمیت » یک عضو دیگر کنگره آمریکا هم قرار است علیه «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه در نشست همایش سخنرانی کند و به همین دلیل حاضر نشدیم در این نشست

شرکت کنیم.

وی افزود:سناتورهای آمریکایی قصد داشتند از همایش حمایت از مسیحیان مشرق زمین برای حمایت از اسراییل و ضربه زدن به اسلام ، مقاومت و زندگی مشترک و مسالمت آمیز در لبنان سوء استفاده کنند.

اسقف ها یونان و زحلاوی هم از شرکت در این نشست خودداری کردند.

براساس این گزارش، اسقف ها و کاردینال های مشرق زمین با « باراک اوباما» رییس جمهوری و « سوزان رایس » مشاور اوباما در امور امنیت ملی بطور جداگانه دیدار کردند.

به گزارش روزنامه لبنانی السفیربه نقل از کاردینال الراعی، اوباما در این دیدار بر حمایت از ارتش لبنان برای قلع و قمع تروریست ها و جلوگیری از نفوذ آنها به داخل خاک لبنان تاکید کرده و ازلبنانی ها خواسته است برای انتخاب رییس جمهوری جدید توافق کنند.

کاردینال الراعی گفته است که اوباما در باره جزئیات طرح خود برای مقابله با «داعش» توضیحی نداد.

خاورم ** 1324
کد N497683