با حضور دکتر روحانی

چهاردهمین اجلاس سران شانگهای امروز آغاز می‌شود

دولت

21/06/1393 09:39

به گزارش مهر، دکتر روحانی پیش از شرکت در اجلاس، با قربان قلی بردی محمداف رییس جمهوری ترکمنستان دیدار و گفت و گو می‌کند.


پس از اعضای اصلی، دبیر کل و رییس کمیته اجرایی شانگهای، روسای کشورهای ناظر با توجه به حروف الفبا سخنرانی می‌کنند که به این ترتیب رییس جمهوری ایران دومین سخنران است.


اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای شامل چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در نشست امروز هر کدام تا ۱۰ دقیقه می‌توانند صحبت کنند که این زمان برای اعضای ناظر یعنی شامل ایران، هند، افغانستان، مغولستان ، پاکستان و میهمانان افتخاری ، دبیر کل و مدیر اجرایی سازمان، تا ۷ دقیقه خواهد بود.

ترکیه، سریلانکا، بلاروس و ترکمنستان نیز به عنوان میهمانان ویژه در این اجلاس شرکت دارند.


پس از سخنرانی سخنرانان، مراسم امضای اسناد و کنفرانس مطبوعاتی با حضور اعضای اصلی این سازمان برگزار می‌شود.


سازمان همکاری‌ شانگهای(shanghai Cooperation Organization)، بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۰ هجری خورشیدی(۱۵ ژوئن ۲۰۰۱) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای(SCO) با داشتن مساحتی معادل ۳۰ میلیون و ۱۸۹ هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.


رییس‌جمهوری همچنین در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای که با عنوان «همکاری، هم‌رشدی و هم‌شکوفایی» برگزار می‌شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت‌وگو می‌کند.