روحانی با رییس جمهوری ترکمنستان دیدار کرد

رییس جمهوری,ترکمنستانی

دوشنبه- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با قربان قلی بردی محمداف همتای ترکمنستانی خود دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، طرفین در این دیدار با تاکید بر لزوم توسعه روابط فیمابین دو کشور در خصوص مباحث منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهوری ترکمنستان به عنوان میهمان ویژه در اجلاس سازمان همکاری شانگهای حضور پیدا کرده است.

حضور و سخنرانی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، حضور در ضیافت ناهار رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان در محل باغ ارم و دیدار با رییس جمهوری روسیه از دیگر برنامه های آخرین روز سفر سه روزه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شهر دوشنبه است.

قرار است حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به عنوان کشور ناظر پس از سخنرانی اعضای اصلی، دبیرکل، رییس کمیته اجرایی، با توجه به ترتیب حروف الفبا پس از رییس جمهور افغانستان سخنرانی کند.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 میلادی با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

با توجه به آن که تاجیکستان از ماه سپتامبر سال 2013 ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده گرفته است، چهاردهمین اجلاس سران با عنوان «همکاری، هم رشدی، هم شکوفایی» در شهر دوشنبه در حال برگزاری است.

کشورهای ترکیه، سریلانکا، بلاروس و ترکمنستان به عنوان میهمانان ویژه در اجلاش سازمان همکاری شانگهای حضور دارند.

سیام*9254**1553
کد N497572