تهدیدات و فرصت های اندونزی برای حضور در بازار آزاد آ.سه.آن/ یکسال فرصت

اندونزی,آسه آن

کوالالامپور – ایرنا – تشکیل جامعه اقتصادی واحد کشورهای جنوب شرقی آسیا از سال آینده میلادی از هم اکنون اندونزی را برای رقابت در این بازار به تحرک واداشته است.

به گزارش ایرنا، طرح تشکیل جامعه اقتصادی واحد آ.سه.آن از برنامه های اصلی این اتحادیه به شمار می رود که می تواند تاثیرات و پیامدهای فرامنطقه ای به همراه داشته باشد و اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور عضو این اتحادیه و در بین کشورهای مسلمان تحرک خود را برای رقابت در این بازار بزرگ آغاز کرده است.

اندونزی به رغم رشد پرسرعت اقتصادی طی سال های گذشته برای ورود به این بازار از تهدیدات و کیفیت کالاهای خود و قیمت آن ها نگران است و نمی خواهد دیگر اعضای آ.سه.آن، اندونزی را به عنوان کشور مقصد کالا بنگرند.

'محمد سلیمان هدایت' وزیر صنعت اندونزی نیز تاکید دارد این کشور باید خود را برای رقابت در بازار آزاد آ.سه.آن آماده کند.

اندونزی از نظر رقابتی در جایگاه ششم کشورهای دهگانه آ.سه.آن قرار دارد و وزیر صنعت اندونزی این موقعیت را نامناسب می داند.

وزیر صنعت اندونزی می گوید: کالاهای تولید شده و همچنین مواد اولیه این تولیدات در این کشور در مقایسه با برخی از کشورهای همسایه گران تر است و برخی از مواد اولیه تولیدات همچنان از خارج وارد می شوند که این امر در افزایش بهای تولید نقش موثری دارد.

وی با این تاکید بر این موضوع که نمی توان مردم را به خرید کالاهای تولید داخل مجبور کرد، گفت: مردم همواره خواستار خرید کالاهای ارزان تری هستند که از نظر کیفیت نیز قابل رقابت با سایر کالاها باشند.

محمد سلیمان هدایت یادآور شد که اندونزی با 250 میلیون نفر جمعیت 50 درصد از جمعیت آ.سه.آن را تشکیل می دهد و این امر می تواند مورد توجه کشورهای دیگر منطقه قرار گیرد تا از ظرفیت بازار آن به نحو مطلوبی استفاده کنند.

به گفته وی، اگر قدرت رقابت پذیری اندونزی با سایر کشورهای منطقه مورد توجه نگیرد، این کشور به عنوان بازار هدف سایر کشورهای قرار می گیرد و از ظرفیت مناسب بازار آن استفاده می شود.

وزیر صنعت اندونزی تحقق جامعه اقتصادی واحد آ.سه.آن را که متشکل از کشورهای اندونزی، برونئی، کامبوج، میانمار، لائوس، مالزی، سنگاپور، ویتنام، تایلند و فیلیپین است را تشکیل یک بازار آزاد همراه با تهدید و فرصت دانست.

وزارت صنعت اندونزی لیستی از کالاهایی که هم در اندونزی و هم سایر کشورهای آ.سه.آن تولید می شود را برای برنامه ریزی به منظور رقابت فراهم کرده است.

برخی آمارها نشان می دهد صادرات تنها یک چهارم تولید ناخالص داخلی اندونزی را تشکیل می دهد و از سویی با افزایش طبقه متوسط در این کشور، مصرف داخلی این اقتصاد نوظهور از پویایی قابل توجهی برخوردار است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند اندونزی ظرفیت بالایی برای حضور پرقدرت در بازار آزاد آ.سه.آن دارد و با این کشور در حال توسعه با برنامه ریزی می تواند خود را منطبق با این بازار کند، هر چند تولید ناخالص داخلی اندونزی با کاهش مواجه شده است.

تولید ناخالص داخلی اندونزی پس از سال 2012 با رقم 6.23 درصد، در سال گذشته میلادی به 5.78 درصد رسید که پایین ترین رشد اقتصادی از سال 2009 تاکنون محسوب می شود.

این مساله ناشی از صادرات کالایی ضعیف و افزایش نرخ بهره در مصرف بوده است.

اندونزی برای سه سال متوالی با مقاومت در برابر بحران اقتصادی جهان تا سال 2012 شاهد رشد اقتصادی شش درصدی بود و پیش بینی می شد با این سرعت، گوی سبقت را از بسیاری از قدرت های اقتصادی جهان برباید.

به رغم برخی نکات در تحلیل وزیر صنعت اندونزی از ورود این کشور به بازار آزاد آ.سه.آن که ناشی از تهدید است، اما موسسات تحقیقاتی اقتصادی پیش بینی می کنند اندونزی تا سال 2030 میلادی با پشت سر گذاشتن انگلیس به هفتمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود و کیفیت کالاهای تولیدی و توان رقابتی این کشور نه تنها در جامعه آ.سه آن بلکه در جهان افزایش یابد.

پیش بینی شده است تا سال 2030 میلادی بیش از 90 میلیون مصرف کننده جدید به اقتصاد اندونزی اضافه شده و ارزش بخش خدمات این کشور به بیش از 1.1 تریلیون دلار برسد و این کشور فراتر از جامعه اقتصادی آ.سه.آن قدم بردارد.

پیشنهاد طرح تشکیل جامعه اقتصادی واحد آ.سه.آن به سال 1997 باز می گردد که سران این اتحادیه در کوالالامپور پایتخت مالزی بر محورهای تحول آ.سه.آن به یک منطقه با رقابت بالا، پر رونق و پایدار، دارای توسعه اقتصادی یکسان، کاهش فقر و تفاوت های اقتصادی اجتماعی تاکید کردند.

این موضوع در نشست سال 2003 جزیره بالی و سپس در سال 2006 برای بار دیگر در کوالالامپور مطرح شد تا در نهایت در سال 2007 در سیزدهمین نشست سران آ.سه.آن در سنگاپور تشکیل بازار واحد آ.سه.آن و برنامه جامع تحقق این هدف تا سال 2015 در دستور کار اعضای دهگانه این اتحادیه قرار گرفت.

تعامل با جامعه اقتصادی واحد آ.سه.آن که در کمتر از یک سال آینده محقق خواهد شد از لحاظ اقتصادی و فرهنگی برای کشورهای منطقه و همچنین کشورهای خارج از این اتحادیه نیز حائز اهمیت است.

طبق آخرین آمار سال 2012، حدود 25 درصد حجم کل تجارت آ.سه.آن با سایر کشورهای عضو این اتحادیه است که نشان می دهد آ.سه.آن تکیه گاه محکمی برای خود این اتحادیه است و به همین دلیل اندونزی به افزایش کیفیت کالاها در بین اعضا توجه دارد.

آساق**241**1611
کد N497521