در دیدار رییس جمهوری ازبکستان؛

روحانی: ظرفیت های اقتصادی ایران و ازبکستان می تواند به ارتقا روابط دو کشور کمک کند

رییس جمهوری, روحانی, ایران و ازبکستان

رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان گفت: هر دو کشور ظرفیت های اقتصادی زیادی دارند که می تواند به ارتقای سطح روابط کمک کند و شکوفایی این ظرفیت ها، اقتصاد دو کشور را تکمیل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر امروز (پنجشنبه) در دیدار «اسلام کریم اف» رییس جمهوری ازبکستان که در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان انجام شد، افزود: ازبکستان به عنوان یک کشور دوست، جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد و باید زمینه همکاری های دوجانبه به نفع دو ملت توسعه یابد.

وی به موقعیت ژئواستراتژیک ایران در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: ایران همیشه یک مسیر مطمئن برای ترانزیت کالا برای کشورهای این منطقه از جمله ازبکستان خواهد بود.


رییس جمهوری گفت: هر دو کشور ظرفیت های اقتصادی زیادی دارند که می تواند به ارتقای سطح روابط کمک کند و شکوفایی این ظرفیت ها، اقتصاد دو کشور را تکمیل خواهد کرد.


روحانی با اشاره به اظهارات رییس جمهوری ازبکستان مبنی بر اراده تاشکند برای توسعه روابط با ایران، افزود: ما از این اراده شما برای توسعه روابط استقبال می کنیم و تلاش خواهیم کرد تحول جدی در روابط همه جانبه دو کشور بویژه در زمینه اقتصادی ایجاد شود.


وی در خصوص تعامل با غرب نیز گفت: اینکه این تعامل چگونه باشد و در عین حال از حقوق مان کوتاه نیاییم بسیار مهم است؛ مسیر ممکن است دشوار باشد اما ایران مستحکم، حساب شده و بدون تعجیل قدم برمی دارد.


رییس جمهوری تصریح کرد: اراده ما روابط نزدیک تر با جهان بر اساس منافع و حقوق ملت ما است و به صراحت گفته ایم که سیاست ما برد – برد و منافع دو طرفه است و در این مسیر نیز دولت از حمایت ملت بزرگ ایران برخوردار است.


روحانی با اشاره به آموزه های اسلام مبنی بر هوشیاری و تحمل در مقاطع و امور سخت گفت: مردم ایران به دولت اعتماد دارند، چون دولت به دنبال حقوق و منافع آنان است و از این حقوق عقب نمی نشیند.


«اسلام کریم اف» رییس جمهوری ازبکستان نیز در این دیدار، خواهان گسترش هر چه بیشتر روابط تهران – تاشکند شد و گفت: ازبکستان برای گسترش بیش از پیش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران آماده است.


رییس جمهوری ازبکستان پیشنهاد داد یک گروه مشترک برای پیگیری تفاهمات تشکیل شود تا توافقات میان دو کشور به سرعت بیشتری اجرایی شوند.


«اسلام کریم اف» از اعتدال، دوراندیشی، استحکام و تحمل پذیری به عنوان درس بزرگ رییس جمهوری ایران به سیاستمداران جهان نام برد و گفت: من وضعیت اقتصادی ایران را طی یک سال گذشته بررسی کردم و دیدم که طی این دوره مدیریتی شما کشورتان تحولات چشمگیری داشته است.


رییس جمهوری ازبکستان افزود: از نظر من الگوی ایستادگی و اعتدال شما بهترین راه برای حل مشکلات است. ایران دولتی مقتدر و با صلاحیت بالا در عرصه منطقه و جهان است. ملت شما در عزم خود راسخ و متحد است و راهتان هم روشن است و این موقعیت برتر شما در مذاکرات با غرب است.


در این دیدار که وزرای خارجه دو کشور نیز حضور داشتند، روحانی از کریم اف برای سفر به ایران دعوت کرد که این دعوت از سوی همتای ازبکستانی وی مورد استقبال قرار گرفت و کریم اف به دکتر روحانی گفت: از دعوت شما با کمال تشکر استقبال می کنم.
کد N497310