ملاقات «امیر عبداللهیان» با «رابرت موگابه» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی

عراق,هسته‌‌يي,ليبي,حسن روحاني,وزارت امور خارجه

«رابرت موگابه» رئیس‌جمهور زیمبابوه در دیدار با «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در شهر حراره پایتخت این کشور با ابلاغ سلام‌های گرم خود به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری و ابراز خرسندی از انجام عمل جراحی موفقیت‌آمیز ایشان و نیز ابلاغ سلام و درودهای دوستانه‌ی خود به دکتر «روحانی» رئیس‌جمهوری کشورمان، بر وجود روابط دوستانه و صمیمی بین رهبران و مردم دو کشور تأکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رئیس‌جمهور زیمبابوه در این دیدار استحکام بیش از پیش روابط و همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و صیانت از دستاوردهای دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

موگابه با تأکید بر ضرورت حمایت زیمبابوه از حق جمهوری اسلامی ایران در فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز، اعمال استانداردهای دوگانه در این زمینه را تقبیح کرد.

رئیس‌جمهور زیمبابوه با اشاره به تحولات جاری در عرصه‌ی بین‌المللی و دخالت‌های آمریکا در مسائل دیگر کشورها از جمله لیبی، عراق، ضمن تحسین مردم و دولت ایران بخاطر مقاومت در برابر فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه افزود: جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش سازنده در منطقه و جهان ثابت کرد که یک کشور قابل اطمینان است.

موگابه تقویت همکاری، همبستگی و اتحاد بین کشورهای در حال توسعه را برای دستیابی به توسعه‌ی پایدار و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها ضروری برشمرد.

رئیس‌جمهور زیمبابوه هم‌چنین حضور فعال‌تر فعالان تجاری و سرمایه‌گذاران ایرانی در عرصه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در زیمبابوه را خواستار شد.

دکتر «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با تبریک ریاست زیمبابوه بر جامعه، توسعه‌ی اقتصادی جنوب آفریقا(SADC) گفت: قاره‌ی آفریقا با نام مبارزان ضداستعمار و آپارتاید چون «نلسون ماندلا» و «رابرت موگابه» شناخته می‌شود.

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه بر استمرار پیوندهای دوستانه و همکاری‌های سازنده میان دو کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد که زیمبابوه بتواند در چارچوب منافع ملی و با تکیه بر توان و امکانات بومی خویش بر چالش‌های موجود فائق آمده و با طی کردن روند توسعه، به کشوری آباد و پیشرفته در منطقه‌ی جنوب آفریقا تبدیل شود.

امیر عبداللهیان سیاست‌ها و عملکرد نادرست آمریکا و برخی کشورهای غربی را علت بوجود آمدن جریان‌های افراطی در خاورمیانه و آفریقا دانست و عزم راسخ جامعه‌ی جهانی و اقدام دست جمعی کشورهای جهان را برای برطرف کردن این معضل بزرگ خواستار شد.

انتهای پیام

کد N497308