هند آماده از سرگیری گفت وگوها با پاکستان است

خارجی,هند,پاکستان

دهلی نو - ایرنا - وزیر کشور هند روز پنجشنبه بطور تلویحی آمادگی دهلی نو را برای از سرگیری گفت و گوهای صلح با پاکستان اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، دولت هند از اوایل شهریور ماه امسال گفت وگوهای مستقیم بین قائم مقام های وزارت خارجه با پاکستان را لغو کرده است. این اقدام در اعتراض به دیدار 'عبدالبسیط ' سفیر پاکستان در دهلی نو با شماری از رهبران جدایی طلب کشمیری رخ داد.

با این حال 'راجنات سینگ' وزیر کشور هند امروز طی گفت وگویی با خبرنگاران در دهلی نو گفت: گفت وگوهای صلح می توانند در صورت تمایل پاکستان مجددا آغاز شوند.

وی افزود: ما خواهان برقراری روابط بهتر با همه همسایگان خود هستیم ولی باید از توانایی لازم برای پاسخ در صورت نیاز نیز برخوردار باشیم.

سینگ این اظهارات را در پاسخ به سخنان سفیر پاکستان در هند مبنی بر ضرورت از سرگیری گفت و گوها بین دهلی نو و اسلام آباد بیان کرد.

سفیر پاکستان طی سخنانی در افتتاحیه نمایشگاه تجاری ویژه کشورش در دهلی نو که امروز گشایش یافت، گفت روابط بین هند و پاکستان بی نظیر هستند و دو همسایه باید گذشته را فراموش و فصل نوینی را آغاز کنند.

وی افزود: روابط اقتصادی و تجاری بخش مهمی از مناسبات بین هند و پاکستان را تشکیل می دهند.

سفیر پاکستان، از برگزاری نمایشگاه تجاری ویژه کشورش در پایتخت هند تمجید کرد و افزود: برگزاری اینگونه برنامه ها زمینه را برای هردو کشور در ایجاد فرصت های خوب فراهم خواهد ساخت.

دولت پاکستان لغو گفت وگو با هند را به عنوان ضربه محکمی به روابط دو جانبه توصیف و از دیدار سفیر خود با رهبران کشمیری حمایت کرده است .

با این حال دولت جدید هند اعلام کرده که حل مسایل با پاکستان یک مساله دو جانبه است و به طرف سومی اجازه دخالت نخواهد داد.

تیرگی روابط بین دهلی نو و اسلام آباد طی هفته های اخیر باعث شد که یک نمایشگاه تجاری ویژه پاکستان در شهر بمبئی در هفته گذشته تعطیل شود.

با این حال دولت هند با دادن روادید اجازه داده حدود 300 شرکت پاکستانی محصولات خود را از منسوجات، جواهرات و قطعات یدکی گرفته تا فرش، مبلمان و محصولات کشاورزی در دومین نمایشگاه تجاری پاکستان در دهلی نو به معرض نمایش بگذارند.

این رویداد در حالیست که خانم 'سوشما سوراج ' وزیر امور خارجه هند احتمال دیدار 'نارندرا مودی ' نخست وزیر کشورش با ' محمد نواز شریف ' همتای پاکستانی اش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را رد نکرده است.

آساق * 1 * 1519 * 262 *
کد N497277