جان کری به آنکارا می رود/ ملاحظات ترکیه برای مقابله با داعش

جان کری,داعش,ترکیه آمریکا

آنکارا – ایرنا - رسانه های خبری اعلام کردند که ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا فردا (جمعه) برای گفت وگو با مقامات ترکیه در باره مسایل مختلف منطقه ای به انکارا سفر می کند.

به گزارش ایرنا، خبرهای رسمی حاکی از آن است که مساله داعش یکی از محورهای اصلی گفت وگو ی جان کری با مقامات ترکیه است ،این درحالی است که آنکارا در اجابت به فراخوان آمریکا برای مشارکت در مقابله با داعش ملاحظات، دغدغه ها و تردیدهایی دارد.

جان کری در حالی به آنکارا سفر می کند که روسای جمهوری ترکیه و آمریکا هفته گذشته در حاشیه نشست سران ناتو در ولز دیدار داشتند و به دنبال آن 'چاک هیگل' وزیر دفاع امریکا دوشنبه گذشته در راس هیاتی به آنکارا سفر کرد.

هیگل با رییس جمهوری، نخست وزیر، وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش ترکیه دیدار کرد و به دنبال آن وزیر خارجه ترکیه عازم کشورهای اردن، بحرین و عربستان شد و در نشست مبارزه با تروریسم که با فراخوان عربستان سعودی در جده تشکیل شد، شرکت کرد و 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه نیز در نظر دارد یکشنبه به قطر سفر کند.

شبکه خبر 'سی.ان.ان.ترک' امروز به نقل از منابع دیپلماتیک در آنکارا گزارش داد، جان کری در ادامه سفر خود به کشورهای منطقه فردا وارد آنکارا شده و بطور جداگانه با اردوغان ، 'احمد داوداوغلو' نخست وزیر و 'مولود چاوش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

در این میان شب گذشته در آنکارا یک نشست عالی امنیتی به ریاست داوداوغلو و مشارکت بلند آرینچ معاون نخست وزیر، 'افکان آلا' وزیر کشور، عصمت یلماز وزیر دفاع، ژنرال نجدت اوزل رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه و ژنرال 'عبدالله آتای' فرمانده نیروی ژاندارمری و حاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه (میت) و فریدون سینرلی اوغلو قائم مقام وزارت خارجه ترکیه برگزار شد.

در خصوص این نشست توضیحی رسمی در اختیار رسانه ها قرار داده نشده است ولی گفته می شود به رغم اصرارهای آمریکا برای ایفای نقش فعال ترکیه در نیروی ائتلافی مقابله با داعش، ترکیه با تجربه از مداخله های نیروهای آمریکایی در عراق، مایل است حریم هوایی خود را صرفا به روی هواپیماهای نظامی باز کند.

روزنامه حریت در شماره روز پنجشنبه خود نوشته است، ولی روشن نیست که آیا آنکارا به آمریکا و نیروهای ائتلافی اجازه استفاده از پایگاه اینجرلیک را خواهد داد یا نه؟

در این میان کشورهای غربی به دنبال نشست سران ناتو در ولز، طی گزارشی اعلام کردند 4700 تن از شهروندان اروپایی از خاک ترکیه برای عبور به سوریه و پیوستن به داعش و گروه های افراطی در کشورهای استفاده کرده و از آنکارا خواسته اند تا مرزهای خود را بیشتر کنترل کند.

به نوشته حریت آنکارا ضمن افزایش تدابیر امنیتی در مرزهای خود خواهان همکاری بیشتر اطلاعاتی با کشورهای غربی و در راس آن آمریکا، انگلیس و آلمان به ویژه در مورد عبور گروه های تکفیری از خاک ترکیه به سوریه و عراق شده است.

ترکیه در حالی برای مشارکت در این نیرو تحت فشار قرار دارد که از سویی 49 تن از شهروندان این کشور در عراق در اسارت داعش هستند و از سوی دیگر ابهامات در خصوص جدیت آمریکا و غرب در مبارزه ریشه ای و صادقانه با داعش و گروههای افراطی در منطقه مطرح است.

خاورم/2011** 1917
کد N497220