کابل آمریکا را در کشتار اخیر غیرنظامیان مقصر دانست

افغانستان

مقام‌های افغانستان گفتند: در حملات هوایی اخیر آمریکا در افغانستان دست‌کم 14 تن که اکثر آنها غیرنظامی بودند، کشته شدند؛ اقدامی که انتقاد شدید رئیس جمهوری این کشور را به همراه داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، عبدالغنی مصمم، یکی از سخنگویان والی کنر گفت: در حملات هوایی روز سه شنبه آمریکا در منطقه نارانگ 14 تن کشته و 13 تن دیگر زخمی شدند.

تلفات غیرنظامی در پی عملیات نظامی تحت رهبری آمریکا در جریان جنگ افغانستان علیه طالبان، مناقشه آمیزترین موضوع در این 13 سال بوده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفت: در نتیجه حملات هوایی آمریکا 11 غیرنظامی از جمله دو کودک و دو زن کشته و 12 تن دیگر زخمی شدند.

نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان تحت رهبری ناتو (ایساف) در مورد حملات هوایی روز سه‌شنبه هیچ اظهارنظری نکرده اما اغلب تاکید دارند که اجتناب از تلفات غیرنظامی اصلی ترین اولویت این عملیات‌هاست.

عبدالهادی سیدخیل، رئیس پلیس ولایت کنر گفت: گشتی‌ مشترک افغانستان و ناتو در این ولایت توسط شورشیان به دام افتاد.

وی افزود: این نیروهای خارجی خواستار حمایت هوایی شدند و در نتیجه حملات هوایی تعدادی از شبه نظامیان و غیرنظامیان کشته شدند. ما در حال تحقیق در رابطه با این رویداد هستیم.

یکی از نجات یافتگان این حمالت هوایی که در بیمارستان به سر می‌برد، گفت: دو موج بمباران رخ داد. چهار تن از هم روستایی‌های ما در حال بازگشت به خانه بودند که این هواپیماها بمباران خود را آغاز کردند. هنگامی که مردم به این منطقه آمدند تا اجساد کشته شدگان را جمع کنند یا زخمی شدگان را به بیمارستان منتقل کنند، مجددا بمباران صورت گرفت. چندین تن از جمله زنان و کودکان در این موج بمباران کشته و یا زخمی شدند.

ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان گفت: کرزای به شدت حملات هوایی آمریکا را که باعث کشته و زخمی شدن غیرنظامیان از جمله زنان کودکان شده، محکوم می‌کند.

ریچارد بنت، رئیس بخش آسیا اقیانوسیه عفو بین الملل گفت: شواهد درباره احتمال جنایت جنگی و کشتار غیرقانونی از سوی آمریکا انکار شده است.

اغلب تایید تعداد کشته شدگان در حملات هوایی بسیار دشوار است. ادعاهای کشتار غیرنظامیان مساله‌ای است که همواره باعث اختلاف میان کرزای و ناتو شده است.

انتهای پیام

کد N497193