رییس جمهوری دردیدار دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای:

تروریسم و افراطی گری، یک تهدید جمعی و جهانی است/ جهان برای مبارزه با تروریسم متحد شود

رییس جمهوری,دیدار

تهران-ایرنا-رییس جمهوری در دیدار دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای، تروریسم و افراطی گری را تهدید و مشکلی بزرگ برای منطقه و جهان دانست و گفت: همه کشورها باید برای مبارزه ای جمعی با تروریسم و افراطی گری، متحد شده و دست در دست هم دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این دیدار که در کاخ سامان در پایتخت تاجیکستان انجام شد، گفت: مبارزه با تروریسم کار ساده و کوتاه مدت نیست و نیازمند اراده ای جمعی است.

'بنابر این مبارزه با تروریسم و افراطی گری نیازمند یک تصمیم قاطع سیاسی است و همکاری های منطقه ای و جهانی مشترک در این زمینه باید سامان داده شود.'

روحانی با بیان اینکه «همه باید باور کنند که وجود یک گروه تروریستی به نفع هیچکس نیست»، گفت: ما وظیفه مهمی داریم و انتظار می رود اعضای اصلی و ناظر شانگهای به مسوولیت های خود در زمینه رسیدن به ثبات منطقه ای، توجه ویژه کنند.

رییس جمهوری همچنین حضور ایران در اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای را نشانه علاقمندی ایران به ثبات منطقه دانست و خاطر نشان کرد: آنچه در توان داشته باشیم را در راه ثبات منطقه انجام خواهیم داد.

طبق این گزارش، دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای نیز در این دیدار، حضور رییس جمهوری ایران و هیأت ایرانی در اجلاس سران را نشانه ای مهم برای تمام اعضا دانست و گفت: امسال سازمان، تلاش های زیادی در راستای افزایش کیفیت همکاری با اعضای ناظر داشته است.

'مزن سف' با تاکید بر ضرورت حفظ امنیت و ثبات منطقه ، اظهارداشت: برای من و سازمان شانگهای ، سخنان جنابعالی در خصوص مبارزه با تروریسم بسیار مهم است و ما هم معتقد به کار جمعی و مداوم برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری هستیم.

وی تاکید کرد: همکاری در زمینه امنیت و ثبات منطقه ای ، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاریهای شانگهای، برای مجموعه اعضای اصلی این سازمان بسیار مهم و در راستای منافع جمعی است.

دبیر کل سازمان همکاریهای شانگهای با تاکید بر اینکه 'هر چه در توان داریم در دبیرخانه برای تحکیم همکاری با ایران انجام خواهیم داد'، گفت: امیدواریم اجلاس سران در دوشنبه ، بتواند صفحه مهمی در تاریخ این سازمان بگشاید.

روحانی قرار است روز جمعه در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای ، شرکت کند.

سازمان همکاری های شانگهایshanghai Cooperation Organization ، 25 خرداد 1380 هجری خورشیدی (15 ژوئن 2001) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری شانگهای (SCO) با داشتن مساحتی معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

رییس جمهوری در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که با عنوان 'همکاری، هم رشدی و هم شکوفایی' برگزار می شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت وگو می کند.

سیام**9254**9121**1440
کد N496801