ترکیه بیش از 800 تندروی اروپایی را اخراج کرده است

تركيه

ترکیه در دو سال گذشته 830 شهروند اروپایی را که قصد داشتند از طریق این کشور وارد سوریه شده و به شبه نظامیان داعش بپیوندند دستگیر و اخراج کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، ترکیه تیم‌های متخصص ضد ترور را ایجاد کرده که بر شبه نظامیان داعش که بخش‌های گسترده‌ای از سوریه و عراق را تصرف کرده‌اند، متمرکز هستند.

ترکیه در دو سال گذشته 830 شهروند اروپایی را که قصد داشتند از طریق این کشور وارد سوریه شده و به شبه نظامیان داعش بپیوندند، دستگیر کرده است.

ترکیه همچنین برای 2000 تن که گمان می‌رود به شبه نظامیان داعش پیوسته‌اند حکم تفتیش صادر کرده است.

کشورهای اروپایی اخیرا تبادل اطلاعات با ترکیه را درباره شبه نظامیانی که مظنون به ورود به سوریه از طریق ترکیه هستند، آغاز کرده‌اند.

چندین کشور اروپایی از جمله آلمان، انگلیس، فرانسه، هلند و بلژیک از طریق اینترپل اطلاعات خود را درباره 4700 تن با ترکیه به اشتراک گذاشتند.

ترکیه نیز برای جلوگیری از ورود این شبه نظامیان خارجی این فهرست را با واحدهای اطلاعاتی و ضد ترور و همچنین نیروهای امنیتی خود که در مرزها مستقر هستند به اشتراک گذاشته است.

گروه‌های ضد ترور و یگان‌های اطلاعاتی در نقاط مرزی، فرودگاه‌ها و ترمینال‌های قطار و اتوبوس متمرکز هستند. در حالی که تیم‌های جدید نیز در نقاط مرزی مستقر شده‌اند.

این تیم‌ها در مه سال جاری میلادی در فرودگاه‌های سبیها گوکچن و آتاتورک در استانبول مستقر شده‌اند.

240 مسافری که از طریق این دو فرودگاه وارد ترکیه شده بودند توسط این یگان‌ها بازداشت شدند چرا که گمان می رفت برای پیوستن به داعش وارد ترکیه شده باشند.

پس از انجام بازجویی‌ها و تحقیقات دقیق از این مسافران، مشخص شد که اکثر آنها از کشورهای اروپایی وارد ترکیه شده‌اند.

حدود 56 تن از این مسافرها به اتهام اینکه یکی از اعضای داعش هستند به کشورهای خود اخراج شده در حالی که باقی مسافران آزاد شدند.

گمان می‌رود که داعش دو کمپ آموزشی در روستای آتمه واقع در شمال سوریه درست در نزدیکی مرز ترکیه دارد و گمان می‌رود که اکثر این مسافران از طریق ترکیه قصد دارند برای پیوستن به داعش وارد روستای آتمه شوند.

نیروهای امنیتی در یگان‌های مرزی ترکیه از این مسائل مطلع شده و اقدامات امنیت مرزی را تقویت کردند.

این یگان‌های مرزی همچنین هشدار دادند که مردم اغلب در این منطقه به همراه قاچاقچیان عبور می‌کنند.

بر اساس داده‌های یگان‌های اطلاعاتی و ضد ترور گمان می‌رود که حدود 1000 شهروند ترکیه‌ای در عراق و سوریه به شبه نظامیان داعش پیوسته‌اند.

انتهای پیام

کد N496750