راهبرد ادعایی اوباما برای مبارزه با داعش

اوباما,داعش

تهران-ایرنا-ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا طرحی را که مدعی است هدف آن مبارزه با گروه تروریستیˈداعشˈاست،به رهبران کنگره این کشور ارایه داده است و منابع نزدیک به دولت واشنگتن معتقدند که بخش مهمی از این راهبرد به گسترش عملیات هوایی در عراق و همچنین سوریه اختصاص دارد.

واشنگتن در حالی پس از سکوت چهار ساله از جنایات تروریست ها و داعش در سوریه به جنجال رسانه ای در این زمینه مبادرت کرده است که مسکو نگران آن است که آمریکا حملات هوایی به خاک سوریه را نه تنها برای مبارزه با گروه تروریستی داعش بلکه برای سرکوب نیروهای بشار اسد صورت دهد.

دولت اوباما با درخواست بودجه از کنگره با ادعای مقابله با تروریسم به دنبال جایگزین کردن مخالفان نظامی دولت سوریه ( ارتش آزاد) با داعش با توجه به مخدوش شدن وجهه آن به عنوان تروریسم است تا به مقابله با رای مردم و حکومت قانونی سوریه ادامه دهد.

از آنجا که اوباما پیش از افزایش حملات هوایی در عراق و سوریه نیاز دارد تا افکار عمومی را آماده کند، پیش بینی می شود که وی بخش اعظمی از سخنرانی روز پنجشنبه خود را به مناسبت یازدهم سپتامبر به مسئله مقابله با تروریسم و گروه داعش اختصاص دهد.

دولتمردان آمریکا با پیشینه حضور نظامی در افغانستان و عراق با انتقاداتی چون درگیر شدن طولانی مدت در مناقشات منطقه خاورمیانه مواجه هستند. این امر سبب شده تا اوباما بارها اعلام کند که در مقابله با داعش به اقدامات نظامی زمینی متوسل نمی شود.

نشریه 'نیویورک تایمز' به نقل از کارشناسان پنتاگون نوشت که عملیات مقابله با داعش تا سه سال به طول می انجامد.

'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیروز (سه شنبه) اعلام کرد که مقابله با داعش ماه ها و بلکه سال ها ادامه خواهد یافت.

کری در اظهاراتی پیش از سفرش به خاورمیانه مدعی شد ائتلافی متشکل از 40 کشور برای مبارزه با گروه تروریستی داعش که در عراق و سوریه فعال است، تشکیل خواهد شد.

این اظهارات در حالی رسانه ای شده که آمریکا در طول چهار سال اقدامات داعش در سوریه سکوت اختیار کرده و همچنان به حمایت های مالی و تسلیحاتی به این گروه ادامه می دهد.

امریکا به دنبال بهره گیری از ابزار جنگ برای پنهان سازی بحران اقتصادی و گسست شدید اجتماعی در امریکا و در نهایت توجیه نظامی گری در جهان است تا بودجه بیشتر ی از پول مالیات دهندگان امریکایی را صرف گسترش حضور نظامیان در منطقه نماید.

کری قرار بود روز چهارشنبه به اردن و سپس عربستان سعودی سفر کند و در سفری اعلام نشده وارد بغداد شد.

واشنگتن مدعی است که هدف از این دیدارها، ایجاد ائتلافی نظامی، سیاسی و مالی در زمینه مقابله با گروه تروریستی داعش است.

تلاش های آمریکا در مبارزه با داعش در حالی افزایش یافته که برخی از کارشناسان، این اقدامات را باز کردن راهی برای مداخله در عراق و سوریه عنوان می کنند.

این در حالی است که برخی دیگر نیز رفتار آمریکا را در قبال سوریه عامل قدرت گرفتن داعش می دانند و این کشور را به رفتار دوگانه در قبال تروریسم و تقسیم آن به تروریسم خوب و بد، متهم می کنند.

اروپام ** 9053**5981
کد N496535