توافق صلح دولت و مسلمانان جنوب فیلیپبن در یک قدمی تحقق

فیلیپین,مورو

کوالالامپور – ایرنا – رییس جمهوری فیلیپین با ارسال پیش نویس قانون پایه ˈبانگسامورˈ به پارلمان این کشور جنوب شرق آسیا برای ایجاد منطقه خودمختار مسلمان نشین و پایان درگیری ها از پارلمان خواست پیش نویس این قانون را هر چه زودتر تصویب کند.

به گزارش ایرنا، 'بنیگنو آکینو' رییس جمهور فیلیپین از قانونگذاران این کشور خواست بررسی پیش نویس قانون پایه بانگسامورو (بی.بی.ال) را در اولویت قرار دهند و هرچه زودتر آن را مورد بررسی قرار دهند.

به نوشته روز پنجشنبه روزنامه استار فیلیپین، وی که پیش نویس قانون پایه بانگسامورو را در کاخ ریاست جمهوری به اعضای پارلمان این کشور ارائه کرد، افزود: می دانیم این طرح باید به طور جامع بررسی شود. ما از پارلمان می خواهیم نسبت به تصویب هر چه سریع تر این طرح اقدام کند.

این طرح قرار بود اواخر ماه ژوئیه به پارلمان فیلیپین ارائه شود، اما لزوم برخی تغییرات در پیش نویس اولیه باعث تاخیر در ارائه آن شد.

جبهه آزادیبخش اسلامی مورو اظهار امیدواری کرده است که مانع خاصی در مسیر تصویب این طرح در پارلمان فیلیپین وجود نداشته باشد.

'غزالی جعفر' معاون امور سیاسی جبهه آزادیبخش اسلامی مورو گفت: امیدواریم قانونگذران به خاطر ثبات و صلح در میندانائو این قانون را تصویب کنند.

پیش نویس این قانون بخشی از توافقنامه صلح جامع بین دولت و جبهه آزادیبخش اسلامی مورو است.

بر اساس این قانون دولت خودمختار بانگسامورو تا سال 2016 جایگزین منطقه خودمختار مسلمان نشین میندنائو می شود.

بعد از چند دهه درگیری های نظامی که بر اثر آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند جنبش آزادیبخش اسلامی مورو فروردین ماه امسال با دولت مرکزی فیلیپین توافقنامه صلح امضا کرد.

'مورو' و دولت فلیپین در تلاشند قبل از سال 2016 میلادی که دوره ریاست جمهوری آکینو به پایان می رسد این قرارداد صلح را با تشکیل منطقه خودمختار نهایی کنند.

موضوعات اشتراک ثروت، اشتراک قدرت و عادی سازی شرایط در منطقه، سه محور اصلی مذاکرات صلح بین دو طرف ازگذشته تاکنون بوده است که در صورت تصویب پارلمان پیش نویس اشتراک قدرت به قانون تبدیل می شود.

بخش اشتراک ثروت در مذاکرات سال گذشته مورد تصویب قرار گرفته بود.

در منطقه میندانائو در جنوب فیلیپین که سرشار از معادن طلا، روی و مس است حدود چهار میلیون مسلمان زندگی می کنند که حضور آنها در این منطقه به دوران پیش از قرن 15 و قبل از حضور مسیحیان اسپانیایی به این منطقه بازمی گردد.

مالزی وساطت صلح بین مذاکره کنندگان را به عهده دارد.

چهارچوب اولیه صلح بین مورو سال 2012 پس از 9 سال و 32 دوره نشست صلح در مانیل امضا شد.

آساق**241**1611
کد N496486