روحانی در دیدار با نخست وزیر تاجیکستان:

تهران – دوشنبه در مسایل جهانی مثل دو یار در کنار هم هستند

دولت

رئیس جمهور در دیدار نخست وزیر تاجیکستان با اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی بویژه در رشته‌های فنی و مهندسی با تاجیکستان گفت : ایران و تاجیکستان در تمام مسایل منطقه‌ای و جهانی مثل دو یار در کنار هم بوده و هستند.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان عصر امروز چهارشنبه در دیدار نخست وزیر تاجیکستان با اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی بویژه در رشته‌های فنی و مهندسی با تاجیکستان گفت که توافقات و دستاوردهای این سفر می‌تواند شرایط را برای روابط فرهنگی، اقتصادی و علمی گسترده‌تر دو کشور فراهم کند.

روحانی اظهارداشت: ایران و تاجیکستان در تمام مسایل منطقه‌ای و جهانی مثل دو یار در کنار هم بوده و هستند.

وی با اشاره به نقش دولت‌ها به عنوان مجریان توافق‌های دوجانبه گفت: شرکت‌های ایرانی با توجه به همزبانی و اشتراکات فرهنگی مایل هستند فعالیت‌های خود را در تاجیکستان گسترده‌تر کنند البته باید بتوانند با تسهیلات بیشتری در بخش صنعت و معدن این کشور حضور پیدا کنند.

روحانی افزود: در دولت تدبیر و امید، بخش خصوصی ایران فرصت بیشتری برای حضور در بخش اقتصاد خواهد داشت و دولت از همکاری شرکت‌ها با همسایگان بویژه تاجیکستان حمایت می‌کند.

نخست وزیر تاجیکستان نیز در این دیدار با ابراز اطمینان از اجرای تمامی توافقنامه‌های میان دو کشور، اظهارداشت: ملت تاجیکستان هرگز خوبی های ایران را فراموش نمی‌کنند.

قهار رسول زاده افزود: اجرای پروژه های مهم توسط ایران در تاجیکستان حاصل بیش از یکصد سند و تفاهمنامه میان دو کشور است و این پروژه ها نقش مهمی در توسعه تاجیکستان داشته و خواهند داشت.

وی تصریح کرد: روسای جمهوری دو کشور، نقشه راه توسعه روابط دوجانبه را تعیین کرده اند و دولت ها هم باید با دقت آن را پیگیری و اجرا کنند.