تاکید ˈاشرف غنی احمد زیˈ به لزوم تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

افغانستان,انتخابات,اشرف غنی احمد زی

کابل - ایرنا - ˈاشرف غنی احمد زیˈ نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان در حالیکه عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات این کشور از بن بست مذاکرات سیاسی دو طرف خبر می دهد، گفت: باور ما تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان است.

به گزارش ایرنا، اشرف غنی احمدزی شنبه شب در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در کابل با تشریح اوضاع کنونی افغانستان، به کسری بودجه، مشکلات اقتصادی و افزایش ناامنی ها در این کشوراشاره کرد و با تاکید بر اینکه 'به کسی اجازه نمی دهیم کشور را به بحران بکشاند'، گفت: وضعیت کنونی قابل قبول نیست و باید وضعیت تغییر کند، زیرا ما مسوول حفظ جان و مال مردم افغانستان هستیم.

نامزد ریاست جمهوری افغانستان، حکومت وحدت ملی را در برگیرنده تمام مردم افغانستان دانست و با تاکید به اینکه، حکومت وحدت ملی به هیچ اقلیت سیاسی تعلق نخواهد داشت، گفت: حاکمیت قانون بزرگترین رکن حکومت وحدت ملی افغانستان است.

اشرف غنی احمد زی افزود: تاکید بر قانون اساسی برای ثبات در افغانستان است، زیرا بدون توسل به قانون جامعه به ثبات نمی رسد، از این رو سیاست ما سیاست حذف نیست، بلکه سیاست پذیرش و مشارکت است تا از حکومت های موازی جلوگیری شود و افغانستانی پویا، قوی و متحد داشته باشیم.

اشرف غنی احمد زی در ادامه با اشاره به مذاکرات سیاسی خود با عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افزود: باور ما حکومت فراگیر است و مذاکرات سیاسی نیز ادامه دارد.

نامزد ریاست جمهوری افغانستان در ادامه، کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان را نهاد قانونی دانست که وظیفه برگزاری و اعلام نتایج را دارد و گفت: از طرف دکتر عبدالله پیشنهاد بازرسی 50 درصد آرا شده بود ما برای شفافیت، بازرسی 100 درصد آرا را پذیرفتیم و اکنون پس از بازرسی های انتخابات بدون شک از پشتیبانی فراگیر ملی برخوردار است و مشروعیت انتخابات از نگاه جامعه جهانی با هیچ شک و شبهه ای روبرو نیست.

اشرف غنی احمد زی در پایان با تاکید بر اینکه در چارچوب قانون انعطاف پذیر هستیم اما حق نداریم در قانون انعطاف داشته باشیم، گفت:از دکتر عبدالله درخواست می کنیم دست اتفاق را با هم بگیریم و به ملت اطمینان دهیم تا حکومت وحدت ملی ، قانونمند و پاسخگو تشکیل شود.

این در حالی است که ˈعبدالله عبداللهˈ نامزد معترض انتخابات و رهبر تیم اصلاحات و همگرایی هفته گذشته با تاکید بر اینکه گفت وگوهای سیاسی با تیم مقابل به بن بست رسیده گفت: نتایج انتخابات تقلبی را نخواهیم پذیرفت.

وی افزود: با وجود برنده شدن در انتخابات خشونت را رد می کنیم و با اعتراض های مدنی حق خود را خواهیم گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن به بحران کشیده شد که عبدالله عبدالله نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات این کشور را که بر اساس آن اشرف غنی احمد زی، پیشتاز اعلام شد، نپذیرفت و مدعی شد تقلب گسترده در انتخابات روی داده است.

وی تهدید کرد اگر آرا بازشماری و بازرسی نشود، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.

پس از این ادعا دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگیری سازمان ملل و معاونان رییس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه آمریکا موافقت کردند، صد درصد آرا با نظارت سازمان ملل، نمایندگان دو نامزد، ناظران بین المللی و رسانه ها بازشماری و بازرسی شود.

بر اساس این توافق پس از بازشماری و بازرسی آرا، نفر اول رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت افغانستان خواهد شد، تا پس از 2 سال با فراخوانی لویه جرگه و اصلاح قانون اساسی، سمت رییس اجرایی دولت افغانستان به نخست وزیری تغییر یابد.

هر چند آرای انتخابات افغانستان بازشماری و بازرسی شده و نتایج آن تا کنون اعلام نشده است، اما اختلاف در باره حدود مسئولیت های رییس اجرایی دولت افغانستان از جمله مسائلی است که در دو ماه مذاکره فنی و سیاسی دو تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف غنی احمد زی و تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدلله حل نشده باقی مانده است.

دور اول 16 فروردین و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی 24 خرداد برگزار شد

آساق*4*1501
کد N496324