هشدار کامرون به رای دهندگان اسکاتلندی / نتایج همه پرسی غیرقابل برگشت است

انگلیس,اسکاتلند,کامرون

لندن – ایرنا- دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه ضمن هشدار به رای دهندگان اسکاتلندی گفت که نتایج همه پرسی استقلال اسکاتلند که قرار است هشت روز دیگر برگزار شود، غیرقابل برگشت است.

رهبر حزب محافظه کار در سخنانی در 'ادینبورو' پایتخت اسکاتلند ، خطاب به اسکاتلندی ها گفت: این همه پرسی را تنها نباید در چارچوب ضربه زدن به حزب محافظه کار ارزیابی کرد.

نخست وزیر انگلیس هشدار داد رای مثبت در همه پرسی آتی استقلال اسکاتلند، آینده ای نامشخص را برای مردم این منطقه رقم خواهد زد.

کامرون گفت: اگر بریتانیا از هم پاشیده شود، برای همیشه نابود خواهد شد و پاسخ مثبت در این همه پرسی به معنای قدم نهادن در راهی است که پایان آن نامشخص است و جواب منفی نشانه آینده ای بهتر در انتظار اسکاتلند خواهد بود.

حزب محافظه کار انگلیس برخلاف حزب کارگر محبوبیتی چندانی در اسکاتلند ندارد و تنها یک کرسی از پنجاه و نه کرسی پارلمان ادینبورو متعلق به این حزب است.

گوردون براون نخست وزیر پیشین انگلیس که خودش اسکاتلندی است، نتایج نظرسنجی جدید موسسه یوگو که موید پیشی گرفتن موافقان استقلال اسکاتلند است را نتیجه سیاست های اشتباه دولت محافظه کار انگلیس دانسته است.

'دیوید کامرون' نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار، 'نیک کلگ' رهبر حزب لیبرال دمکرات و 'اد میلیبند ' رهبر حزب کارگر درچارچوب یک کارزار تبلیغاتی مشترک، روز چهارشنبه راهی اسکاتلند شده اند تا بلکه بتوانند اتحاد 307 ساله بین انگلیس و این منطقه را حفظ کنند.

گردهم آمدیی این رهبران سیاسی فارغ از رقابت های سیاسی آنها ، ناشی از هراس ایجاد شده بدنبال نتایج ناامید کننده آخرین نظرسنجی موسسه 'یوگو' است که موید آن بود که در حال حاضر شمار طرفداران استقلال اسکاتلند از انگلیس از مرز 50 درصد فراتر رفته است.

در حال حاضر انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی، ضمن برخورداری از حکومت های محلی، بریتانیا را تشکیل می دهند.

منطقه اسکاتلند در شمال انگلیس واقع شده و وسعت آن به حدود 78 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن به پنج و نیم میلیون نفر می رسد.

استقلال اسکاتلند باعث تجزیه کشور واحدی می شود که 307 سال پیش شکل گرفته است.

تا سال 1707 میلادی، انگلستان و اسکاتلند دارای یک پادشاه اما دو دولت مجزا بودند اما در آن سال، با تشکیل کشور 'بریتانیا'، پارلمان و دولت اسکاتلند منحل و اختیارات آنها، به پارلمان و دولت مرکزی در لندن واگذار شد.

پیش از آن ، 'قانون وحدت انگلستان و اسکاتلند' در سال 1706 میلادی در پارلمان های دو کشور به تصویب رسیده بود.

در همه پرسی هیجدهم سپتامبر( 27 شهریور) ، فقط افراد بالای 16 سال ساکن اسکاتلند (حدود چهار میلیون نفر) حق رای دارند و مردم سایر مناطق شامل انگلیس، ایرلند شمالی و ولز نمی توانند در آن شرکت کنند.

حزب ملی اسکاتلند که هدف اصلی اش استقلال است، به دنبال پیروزی در انتخابات پارلمانی اسکاتلند در سال 2011 میلادی، مشروعیت لازم برای برگزاری این همه پرسی را به دست آورد.

براساس طرح ارایه شده از سوی حکومت محلی اسکاتلند، در صورت رای مثبت مردم به استقلال، اسکاتلند در 24 مارس سال 2016 میلادی استقلال خود را جشن خواهد گرفت و نخستین انتخابات پارلمانی خود را در 'می' سال 2016 میلادی برگزار می کند.

اروپام** 1** 1552**5981
کد N496264