سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش‌بس اوکراین نظارت می‌کند

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد که برای آنکه آتش‌بس در اوکراین به گفتگوی سیاسی ختم شود باید پیش از آنکه تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال شود، زمان بیشتری صبر کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیدیه بورخالتر، رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا امروز( چهارشنبه ) خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: ما باید این سوال را بپرسیم که آیا اکنون زمان اعلام تحریم های جدید علیه روسیه بوده یا این کار وضعیت شکننده فعلی را شکننده تر می‌کند؟

بورخالتر که رئیس‌جمهور سوئیس نیز هست و ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را به عهده دارد، خاطر نشان ساخت: من مطمئنم یک شیوه منطقی برای وضعیت فعلی این است که فرصت بیشتری به فرآیند آتش بس بدهیم و این به معنای این است که آتش‌بس رعایت شده و فرایند صلح در مسیر یک فرآیند سیاسی حقیقی آغاز شود.

همچنین وی اعلام کرد: سازمان امنیت و همکاری اروپا به زودی پهپادهایی را به منظور نظارت بر آتش‌بس میان طرفین درگیر در اوکراین به خدمت می‌گیرد.

وی گفت:‌ مذاکراتی در جریان است تا امکان ادغام ماموریت پهپادهای کشورها به منظور مشارکت در نظارت بر وضعیت در سریعترین زمان ممکن بررسی شود.

بورخالتر خاطر نشان ساخت: پهپادهای متعلق به سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز به زودی مستقر خواهند شد و این به این سازمان کمک خواهد کرد تا به ارزیابی تحولات و گسترش مأموریت نظارت بر آتش بس در شرق اوکراین بپردازد.

به گفته بورخالتر توافق آتش بس چند روز پیش اوکراین یک فرصت واقعی به منظور متوقف کردن منطق تشدید درگیری ها است.

وی خطاب به یک مجمع سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر پراگ گفت: این سازمان امنیتی آماده تسهیل مذاکرات میان روسیه و اوکراین از جمله از طریق میزبانی یک نشست در سطح ریاست جمهوری است.

وی خاطر نشان ساخت : سازمان امنیت و همکاری اروپا هفتاد متخصص در شهرهای دونتسک و لوهانسک به منظور به نظارت برآتش بس نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان روس گرا داشته و در حال گسترش این مأموریت است.

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: یک مرکز شفاف سازی به منظور بررسی گزارش های نقض آتش‌بس ازسوی دو طرف درگیری نیز ایجاد شده است.

انتهای پیام

کد N496260