آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همایش علمای جهان اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین...

راه اجرایی مقابله با اسرائیل بدون حمایت دولت‌ها میسر نمی‌شود

سیاست داخلی

چندی پیش در عراق آیت الله سیستانی فراخوان داد و مردم برای دفاع و مقابله با تروریست‌ها هجوم آوردند که حتی دولت نیز آن همه توان برای تجهیز و آموزش ‌آنها نداشت اما منجر به عقب ماندن گروه یاغی داعش شدند.آیت الله سیستانی نه ابزار اجرایی دارد و نه ابزار قدرت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه شرایطی که امروز بر امت اسلامی می‌گذرد، مورد رضایت خدا نیست، گفت:

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در اختتامیه همایش بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین گفت: با این تفکرات و صحبت‌هایی که شما در این همایش مطرح کردید می توان طرحی عملی برای نجات فلسطین وهر کجا که مسلمانان در جبهه حق مغلوب کفار می شوند پیدا کرد که خداوند مکررا از ما این را در خواست کرده و عتاب می کند که چرا در راه مستضعفان و مظلومان جهاد نمی کنید؟

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: خداوند در قرآن از ما خواسته تا وحدت داشته باشیم و ما را به خصوص نهی صریح کرده تا در میان خود تنازعی نداشته باشیم که اگر تنازع باشد، فشل می‌شوید و قدرت خود را از دست می‌دهید.

وی با تاکید براینکه شرایطی که برامت اسلامی می گذرد مورد رضایت خدانیست، تصریح کرد: ما حق نداریم این همه نعمتی که خداوند در اختیار مسلمانان قرار داده را بی‌توجه باشیم. در بیش از 60 کشور، بالای یک میلیارد و 700 میلیون نفر مسلمان وجود دارد. باید با این همه قدرت انسانی و قدرت جغرافیایی که در کشورهای اسلامی است بالاخص قدرت انرژی از آنهابه عنوان یک حربه بزرگ استفاده کنیم. عیبش این است که نمی توانیم تصمیم درستی بگیریم و باید در این باره فکر دقیقی کرد.

هاشمی رفسنجانی با طرح این سوال که در این همای‌شها حرفهای خوب و محکمی زده می‌شود اما چگونه می‌توان این حرف‌ها و تصمیمات را اجرایی کرد؟ یادآورشد: علما و بزرگان می‌توانند تصمیمات درستی بگیرند. مثلا چندی پیش در عراق آیت الله سیستانی فراخوان داد و مردم برای دفاع و مقابله با تروریست‌ها هجوم آوردند که حتی دولت نیز آن همه توان برای تجهیز و آموزش ‌آنها نداشت اما منجر به عقب ماندن گروه یاغی داعش شدند.آیت الله سیستانی نه ابزار اجرایی دارد و نه ابزار قدرت. شما علما نیز چنین قدرتی را دارید و از نفوذ برخوردارید.

وی با یادآوری اینکه راه اجرایی برای مقابله با اسرائیل بدون حمایت دولت‌ها میسر و اجرایی نمی‌شود، خاطر نشان کرد: دولت‌های اسلامی باید جواب دهند و اگر بخواهند به اسلام عمل کنند باید به ندای استغاثه مسلمانان جواب بدهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحریم‌های ایران از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون و بالاخص در سال‌های اخیر ابراز داشت: این تحریم‌ها شرایط را برای ما سخت می‌کرد اما ما به صراحت اعلام کردیم که فلسطینی‌ها را مسلح کردیم تا در غزه از خود دفاع کنند. با صراحت قبول کردیم که حزب الله را مسلح کردیم تا در جنگ 33 روزه مقاومت کند و پشت اسرائیل را به خاک بمالد و غزه محاصره شده نیز توانست 50 روز مقاومت کند و به التماس اسرائیل آتش بس را بپذیرد.

هاشمی رفسنجانی افزود: باید همه مسلمانان ولو با امکانات کم به میدان بیایند که این کمک با اتحاد عملی است و اگر تفرقه داشته باشیم توان‌مان صرف زدن یکدیگر می شود.

وی با اشاره به مسائل داخلی کشورها عنوان کرد: کشورها مسئولیت مهمی درقبال مسلمانان جهان دارند که علما باید پیشتاز این مسئله باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه اشاره و تاکید کرد: در این جنگ معلوم شد که اسرائیل شکست‌پذیر است و به صرف داشتن بمب هسته‌ای نمی‌توان کشوری را قدرتمند و شکست‌ناپذیر دانست واز این محکم‌تر سندی را نمی‌توان ارائه کرد.

هاشمی رفسنجانی اختلافات درونی را مهمترین مشکل جهان اسلام دانست و گفت: شاید این اختلافات به نظر قرآن بغی باشد وقتی راهنمایی چون قرآن است با وجود قرآن این همه اختلاف می کنند، این بغی است. ما با اختلافات کاری نداریم به هر حال اختلاف نظر طبیعی است اما این اختلافات نباید موجب نزاع شود که متاسفانه چنین چیزی رخ داده است.

وی با بیان اینکه از اختلافات درون اسلام گروه‌هایی چون طالبان، ‌جبهه النصره،داعش و بوکوحرام شکل می‌گیرد اظهار داشت: جنایاتی که این‌ها انجام می‌دهند موجب وهن و بدنامی اسلام است. کشورهای استکباری نیز بوق‌های تبلیغاتی‌شان زیاد است و نمی‌گویند داعش، بلکه می‌گویند حکومت اسلامی این اقدامات را انجام داده است. کجایش اسلامی است بلکه این اقدامات ضد اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: البته این اقدامات بی‌سابقه نیست ودر صدر اسلام نیز گروه‌های خوارجی شکل گرفته‌اند و تا قرن‌ها تفکرشان باقی بود. این گروه‌های تروریستی و افراطی نیز در ادامه خوارج هستند.

هاشمی رفسنجانی خطاب به حضار و علما بیان کرد: وظایف ما هدایت مردم است و هر وقت علما وارد شده‌اند این اقداماتشان موثر بوده که نمونه‌هایی از آن در ایران و خارج از ایران اتفاق افتاده است.

وی با طرح این سوال که اختلافات شیعه وسنی یعنی چه؟ تصریح کرد: در پاکستان چه خبر است؟ هر روز اخبار انفجارها که در مساجد آن کشور رخ می‌دهد را می‌شنویم. افغانستان نزدیک به 40 سال است که دچار این وضع شده و از باتلاق خارج نمی‌شود. ناتو هم 10، 15 سالی آمد و و قتی خارج شد وضعیت تغییر نکرده بود. آنها هم نمی‌توانند کاری کنند بلکه ما باید برای خودمان کاری کنیم.

کد N496248