چین از دالایی لاما خواست به تناسخ احترام بگذارد

چين

پس از آنکه رهبر معنوی بوداییان تبت در مصاحبه‌ای خود را آخرین دالایی لاما بوداییان خواند،‌ چین بار دیگر از وی خواست تا به تناسخ احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دالایی لاما، رهبری معنوی بوداییان تبت در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی "ولت آن زونتاگ" گفت، سنت قدیمی تناسخ احتمالا پس از وی پایان می‌یابد و بوداییان تبت به یک فرد وابسته نیستند.

دالایی لاما 79 ساله پیش تر گفته بود: اگر تبت آزاد نشود مجددا در چین به دنیا نخواهد آمد و هیچ کس ازجمله چین حق ندارد تا برای "اهداف سیاسی" جانشینی برای وی انتخاب کند. چین نیز پیش تر به دالایی لاما هشدار داد که وی حق ندارد سنت تناسخ را کنار بگذارد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین گفت: زمانی که مساله به تناسخ بوداییان در قید حیات از جمله دالایی لاما به میان می‌آید، چین یک سری روال مذهبی و سنت تاریخی دارد.

وی افزود: چین سیاست آزادی مذهبی و آیینی را دنبال می‌کند و این مساله شامل احترام و حفاظت از آیین بودایسم تبت نیز می شود.

این سخنگو ادامه داد: عنوان دالایی لاما از سوی دولت مرکزی اعطا شده است. چهاردهمین دالایی لاما انگیزه‌های مخفی دارد و به دنبال نفی و تحریف تاریخ است که به نظم معمول بوداییسم تبت خدشه وارد می‌کند .

درسال 1995 میلادی پس از آنکه دالایی لاما پسری را در تبت به عنوان فرد تناسخ یافته پانچن لاما معرفی کرد، چین آن پسر را در حبس خانگی قرار داد و فرد دیگری را به جای وی منصوب کرد.

بسیاری از مردم تبت پانچن لامای منصوب شده از سوی چین را تقلبی و جعلی توصیف می‌کنند.

مردم تبت نگرانند که چین از مساله جانشین مذهبی دالایی لاما برای ایجاد دو دستگی در بوداییسم تبت استفاده کند چرا که یک دالایی لامای جدید پس از مرگ چهاردهمین دالایی لاما (دالایی لامای کنونی) از سوی وی معرفی می شود و یکی دیگر از سوی چین.

انتهای پیام

کد N496243