بیش از30 زن داوطلب نمایندگی مجلس جدید لبنان ثبت نام کردند

مجلس لبنان,ثبت نام,زنان داوطلب

بیروت – ایرنا – بیش از30 زن لبنانی داوطلب نمایندگی مجلس لبنان برای شرکت در انتخابات مجلس جدید این کشور ثبت نام و با صدور بیانیه ای مشترک هدف خود را مشارکت فعال در حیات سیاسی لبنان اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، زنان داوطلب نمایندگی درمجلس جدید لبنان که این بیانیه را امضا کرده اند ازهمه طوایف مسیحی، شیعه، سنی و دروزی هستند.

دراین بیانیه که روز چهارشنبه منتشر شد، برضرورت اصلاحات سیاسی و مشارکت فعال و موثر زنان در تصمیم گیریهای سیاسی و راهبردی لبنان تاکید شده است.

زنان داوطلب نمایندگی مجلس، با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون کنونی انتخابات مجلس لبنان ، خاطرنشان کرده اند: بیش از این جایز نیست تا زنان لبنانی از گردونه نقش آفرینی بیشتر درحیات سیاسی لبنان بیرون باشند.

در این بیانیه با تمدید دوه کنونی مجلس لبنان به هر دلیل و با هر توجیهی مخالفت و تصریح شده است که گروه های سیاسی نباید اجازه دهند دموکراسی در لبنان تهدید شود.

زنان لبنانی تاکید کرده اند که اعلام نامزدی درانتخابات مجلس و ثبت نام حق آنان است و با هدف خدمت به توسعه لبنان و کمک به برقراری امنیت و ثبات اقتصادی و اجتماعی پیشقدم شده اند.

آنان همچنین اعلام کرده اند که در صورت پیروزی در انتخابات همگام با دیگر گروه های سیاسی برای تحقق منافع همه ملت لبنان بویژه تامین حقوق زنان تلاش خواهند کرد.

مرحله ثبت نام نامزدهای نمایندگی برای دوره جدید مجلس نمایندگان لبنان روز پنجشنبه گذشته شروع شد.

نخستین فردی که پیش قدم شد و ثبت نام کرد، « نبیه بری» رییس کنونی مجلس و رییس جنبش شیعی امل بود.

نبیه بری بارها با تمدید دوره کنونی مجلس لبنان مخالفت کرده وخواستار برگزاری انتخابات پارلمانی در زمان مقرر قانونی شده است.

مجلس کنونی لبنان به علت تحریم آن از سوی گروه 14 مارس،برای تشکیل جلسه با هدف قانونگذاری با مشکل مواجه بوده و طرح ها و لوایح مهمی مانند قانون اضافه حقوق کارکنان دولت ، لایحه بودجه سال 2014 و بررسی لایحه بودجه 2015 معطل مانده و این وضعیت لبنان را با یک بحران اجتماعی و اقتصادی مواجه کرده است.

بیشتر احزاب گروه 14 مارس بویژه حزب جریان المستقبل به ریاست « سعد الحریری» خواستار تمدید دوره کنونی مجلس هستند.

فراکسیون های وفاداری به مقاومت وابسته به حزب الله، تغییر واصلاح به ریاست ژنرال « میشل عون» و « دیدار دموکراتیک» به ریاست « ولید جنبلاط» هم بر ضرورت برگزاری انتخابات مجلس و تشکیل پارلمان جدید تاکید کرده اند.

علی رغم اینکه دولت لبنان، درخواست دعوت از هیات های انتخاب کننده را تایید و تصویب کرده و مرحله ثبت نام هم شروع شده است اما به اعتقاد ناظران تاکنون شانس نمایندگان دوره کنونی مجلس این کشور برای تمدید دوباره دوره نمایندگی آنها بسیار زیاد است.

«نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان و از اعضای گروه 14 مارس گفته است : وضعیت امنیتی لبنان اجازه برگزاری انتخابات را نمی دهد بویژه اینکه انتخابات باید فقط دریک روز برگزارشود و وقوع هرگونه مشکلی در روند انتخابات درهر منطقه ای، به معنای ابطال کامل انتخابات است.

دوره کنونی مجلس نمایندگان لبنان درسال 2009 تشکیل شد و یک سال و نیم پیش زمانی که اوضاع امنیتی کشور به این بدی نبود، یک بار تمدید شد.

براساس قانون اساسی لبنان و تعدیل های صورت گرفته در آن، انتخابات مجلس لبنان هر 4 سال برگزار می شود و مردم 128 عضو آن را از میان نامزدهای مسیحی و مسلمان بطور مساوی انتخاب می کنند.

64 نماینده مسیحی مجلس لبنان شامل 34 مسیحی مارونی، 14 ارتدوکس، 8 کاتولیک ، 5 ارمن ارتدوکس ، یک ارمن کاتولیک ، یک مسیحی انجیلی و یک اقلیت مسیحی می شود.

64 نماینده مسلمان هم شامل 27 سنی ، 27 شیعه، 8 دروزی و 2 علوی می شود.

از 25 ماه مه 2014 ( 104 روز قبل) که مصادف با پایان دوره ریاست جمهوری ژنرال « میشل سلیمان» است تا امروز کرسی ریاست جمهوری لبنان خالی است و 20 ماه نوامبر آینده (آبان ماه) دوره کنونی مجلس نمایندگان لبنان پایان می یابد و انتخابات مجلس باید بین 20 سپتامبر تا 20 نوامبر برگزار شده باشد.

داوطلبان نامزدی نمایندگی دوره جدید مجلس لبنان تا 16 ماه سپتامبر ( 21 شهریور ماه) فرصت ثبت نام دارند.

خاورم ** 1324
کد N496146