روحانی با نخست وزیر تاجیکستان دیدار کرد

روحانی,نخست وزیر تاجیکستان

دوشنبه - ایرنا - حجت الاسلام و المسلیمن حسن روحانی رییس جمهوری دقایقی پیش با «قهار رسول زاده» نخست وزیر تاجیکستان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، در این دیدار طرفین در ارتباط با مسایل فی مابین، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهوری پیش از این دیدار با «شکورجان ظهوراف» رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان دیدار و گفت و گو کرد.

نثار گل بر یادمان «امیراسماعیل سامانی»، حضور در آکادمی تاجیکستان و دیدار با اساتید این مرکز و حضور در ضیافت شام رییس جمهوری تاجیکستان از دیگر برنامه های روحانی و هیات همراه است.

رییس جمهوری صبح فردا با دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای دیدار و پس از آن در دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، افغانستان و تاجیکستان حضور می یابد.

این دومین حضور روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در اجلاس سازمان همکاری شانگهای است.

رییس جمهوری سال گذشته نیز در اولین سفر خارجی به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد و در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور یافت.

سازمان همکاری شانگهای برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان دولتهای عضو تشکیل شده است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در واقع ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان، به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

سیام(3)**9254**9189**1449
کد N496122