روحانی با رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان دیدار کرد

روحانی, تاجیکستان

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری دقایقی پیش با«شکورجان ظهوراف» رییس مجلس نمایندگان تاجیکستان دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا طرفین در این دیدار در خصوص مسایل فی مابین منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهوری قرار است دقایقی دیگر با «قهار رسول زاده» نخست وزیر تاجیکستان دیدار و گفت و گو کند.


نثار گل بر یادمان «امیراسماعیل سامانی»، حضور در آکادمی تاجیکستان و دیدار با اساتید این مرکز و حضور در ضیافت شام رییس جمهوری تاجیکستان از دیگر برنامه های روحانی و هیات همراه است.


رییس جمهوری صبح فردا با دبیرکل سازمان همکاری های شانگهای دیدار و پس از آن در دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، افغانستان و تاجیکستان حضور می یابد.


این دومین حضور روحانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در اجلاس سازمان همکاری شانگهای است.


رییس جمهوری سال گذشته نیز در اولین سفر خارجی به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد و در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور یافت.


سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.


سازمان همکاری شانگهای در واقع، ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.


علاوه بر اعضای اصلی،ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.
کد N496118