حمله تروریستی به گروه واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان

پاکستان,حمله تروریستی,تیم واکسیناسیون

اسلام آباد - ایرنا - شبکه خبری ˈجیوˈ پاکستان چهارشنبه اعلام کرد: در حمله تروریستی به یک گروه واکسیناسیون فلج اطفال در منطقه «باجور» در شمال غرب کشور یک نیروی امنیتی محافظ گروه کشته شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ پاکستان علاوه بر کمبود منابع مالی برای اجرای طرح های واکسیناسیون فلج اطفال، با مشکلات جدی امنیتی و حملات تروریستی به گروه های واکسیناسیون روبرو است و همین امر باعث شده تا کشور در مبارزه برای ریشه کنی ویروس فلج اطفال، با مشکلاتی روبرو باشد.

اسفندماه گذشته نیز دراثر انفجار بمب در مسیر عبور یک گروه بهداشتی در شمال غرب پاکستان، 12 نفر از اعضای گروه کشته شدند.

درشرایطی که بیماری فلج اطفال در بیش از 80 درصد مناطق جهان ریشه کن شده است، از ابتدای سال جاری میلادی دستکم 138 کودک در مناطق مختلف پاکستان مبتلا به این بیماری شدند.

نرخ ابتلا به این بیماری ویروسی و مسری در هشت ماه سال جاری میلادی در پاکستان، حتی از نرخ ابتلا به این بیماری در کل سال 2013 در پاکستان بیشتر است.

از ابتدای سال جاری تا پایان ماه اوت، 138 مورد ابتلا به فلج اطفال در مناطق مختلف پاکستان گزارش شده است، درحالی که این رقم در کل سال 2013 میلادی، 93 مورد بود.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، ویروس فلج اطفال در بیش از 80 درصد مناطق جهان به کلی ریشه کن شده و این بیماری درحال حاضر فقط در کشورهای پاکستان، افغانستان و نیجریه شایع است.

پاکستان این روزها با مشکل جدی کمبود واکسن فلج اطفال روبرو است. بیماری حاد ویروسی که هر سال ده ها کودک پاکستانی را برای همیشه از نعمت راه رفتن محروم می کند.

مراکز واکسیناسیون فلج اطفال در شهرهای کراچی و حیدرآباد و مناطق اطراف آن به دلیل کمبود واکسن، در آستانه تعطیلی قرار گرفته و «شوکت علی» مسوول دفتر نمایندگی یونیسف در پاکستان نیز این خبر را تایید کرده است؛ خبری که رسانه ها دلیل آن را کمبود منابع مالی اعلام کرده اند.

یک مسوول یونیسف در پاکستان اعلام کرد: همه واکسن های ذخیره استفاده شده است و دیگر واکسنی باقی نمانده است. بنابراین فعلا چاره ای جز تعطیلی برخی مراکز واکسیناسیون فلج اطفال نیست.

آساق*1*272**1723**1545**1392
کد N495845