عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

طرح اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده بزودی به صحن مجلس ارائه می شود

مجلس,کمیسیون برنامه

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: بزودی طرح اصلاحیه مجلس درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده به صحن ارائه و اشکالات آن برطرف می شود.

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، درباره تاثیر اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر تولید گفت : اصل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در دنیا امری پذیرفته شده است اما در ایران، اخذ این نوع مالیات خیلی دیر شروع شده است؛ با این حال، باید مالیات بر ارزش افزوده از تولید اخذ نشود بلکه باید از سمت مصرف دریافت شود تا مصرف را کاهش دهد و نه تولید را.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:در برخی کالاهای تجدیدپذیر همچون طلا و جواهر با هر بار تبدیل کالا، مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود،به طوری که طی چند مرحله قیمت آن را به صفر می رسانیم و این وضعیت دارای اشکال است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:انتظار داشتیم سازمان امور مالیاتی در لایحه مالیاتی در این خصوص اقدام کند که نکرد و امروز هم این وضعیت در بین برخی از واحدهای تولیدی نارضایتی ایجاد کرده است.

جعفر زاده یادآور شد: اشکالات اخذ مالیات بر ارزش افزوده در نشستی بین صنوف و نمایندگان بررسی شد و بزودی طرح اصلاحیه ای دراین باره به مجلس ارائه می شود.

وی با بیان اینکه مجلس در این زمینه اقدام خواهد کرد گفت: این شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده، قیمت تمام شده کالا را افزایش داده و باعث خسران به واحدهای تولیدی می شود، در حالی که هدف از اخذ این مالیات ، کاهش مصرف و نه تولید بوده است.

به گزارش ایرنا، دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کالاها با توجه به ایرادهایی که در زنجیره دریافت این نوع از مالیات وجود دارد، منجر به افزایش قیمت تمام شده برخی کالاها شده و از این رو اصلاح این قانون می تواند گامی برای ایجاد رونق در بخش تولید باشد.

بر اساس اظهارات صاحبنظران اقتصادی، دولت در یک سال گذشته در ثبات آفرینی و مهار تورم موفقیت های غیرقابل انکاری کسب کرده است. با این حال رکود حاکم بر واحدهای تولیدی و تبعات آن،از بزگترین چالش های اقتصادی پیش روی دولت است که برای برون رفت از این وضعیت ، دولت پیش از تعطیلات اخیر مجلس، لایحه خروج از رکود را تقدیم مجلس کرد که یک فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسید.

سیام(4)**2021**1449
کد N495793