در گفت و گو با ایرنا؛

روانچی: مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی فردا در وین/سفارتخانه های ایران و انگلیس بزودی بازگشایی می شوند

نشست 92,روانچی,انگلیس

تهران - ایرنا- «مجید تخت روانچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان این که مذاکرات دو جانبه هسته ای برای مشخص شدن آخرین مواضع کشورها است، گفت: مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه فردا در وین برگزار می شود.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: هفته پیش با طرف آمریکایی در ژنو مذاکره داشتیم و فردا نیز با سه کشور اروپایی به صورت مجموعه این کشورها در وین مذاکره خواهیم داشت.

وی ادامه داد: پیش از این، دکتر ظریف وزیر امور خارجه در مسکو با همتای روسی خود مذاکره داشت و در حاشیه اجلاس شانگهای با وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه این مذاکرات، ما را برای مذاکراتی که در 18 سپتامبر (27 شهریور ماه) در نیویورک با 1+5 خواهیم داشت آماده می کند، اضافه کرد: قبل از آن هم جلسه ای با خانم کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک خواهیم داشت.

روانچی اظهار داشت: ما کماکان با امید در این مذاکرات شرکت می کنیم و حسن نیت داریم؛ گرچه کار سخت و پیچیده بوده و برای پیشبرد آن، طرف مقابل نیز حتما باید حسن نیت و اراده سیاسی داشته باشد.

وی تصریح کرد: طرف مقابل باید در چارچوب و با حسن نیت مذاکره کند و به موضوعاتی که در چارچوب مذاکره هست، بپردازد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشتک طرف مقابل اگر واقعا علاقه مند به حل این موضوع باشد فکر می کنیم تا قبل از سوم آذر (24 نوامبر) می توانیم به نتیجه برسیم.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: از طرف خودمان مطمئن هستیم و در چارچوب مواضعی که برای ما تعیین شده و برد- برد است، مذاکره می کنیم و امیدواریم طرف مقابل هم با حسن نیت وارد شود.

روانچی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال افزایش سطح مذاکره کنندگان وجود دارد یا خیر؟ گفت: نیازی به افزایش سطح مذاکره کنندگان نیست. مذاکره در سطح وزیر امور خارجه و خانم اشتون است و نیازی به تغییر سطح نیست و در سطح معاونان هم مذاکرات دو جانبه برقرار است.

وی تاکید کرد: نکته مهم سطح مذاکره نیست آنچه تعیین کننده بوده، این است که در مذاکرات زیاده خواهی نشود و در عمل، علاقه را از طرف مقابل ببینیم که واقعا می خواهند این موضوع حل شود. اگر چنین روحیه ای بر مذاکرات حاکم شود، می توان این موضوع را حل کرد.** بازگشایی سفارتخانه های ایران و انگلیس به زودی

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه درباره زمان بازگشایی سفارت ایران و انگلیس نیز گفت: مذاکرات ادامه دارد و اخیرا کاردار ترددی ما در لندن بود و مذاکراتی برای بازگشایی دو سفارت داشتند.

تخت روانچی افزود: البته سفارت ما در لندن در بخش کنسولی فعال است اما سفارت انگلیس در تهران در حال انجام اقدامات اولیه است تا سفارت را بازگشایی کنند.

وی با بیان این که بحث های کارشناسی و فنی زمان بر است، اظهارداشت: انشاء الله با طی شدن این فرایند، دو سفارت به صورت رسمی کار خود را آغاز کنند و امیدواریم در اسرع وقت انجام شود.

معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: مذاکرات دو جانبه ای هم در تهران و هم در لندن توسط کاردارهای ترددی انجام شده و این امکان وجود دارد که این رفت و آمد برقرار باشد تا این که زمینه بازگشایی دو سفارت فراهم شود.

روانچی ادامه داد: زمان دقیقی را نمی توانیم برای بازگشایی تعیین کنیم اما به زودی این کار انجام خواهد شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره خرابکاری های هسته ای نیزگفت: در طول سال های گذشته دشمن تلاش داشته است در روند فعالیت های صلح آمیز هسته ای ما خرابکاری کند که الحمد الله در این زمینه مقاومت شده و برنامه صلح آمیز ما همچنان ادامه دارد.

سیام(4)1429**1572
کد N495724